W dzisiejszym świecie, który narzuca szybkie tempo, coraz popularniejsza staje się idea slow life. Koncepcja powolnego życia została zapoczątkowana w 1986 roku przez włoskiego dziennikarza Carlo Petriniego. Otwarcie wyraził on swój protest wobec nieustannego pędu w jakim żyją ludzie oraz fast-foodów. Od tamtych wydarzeń upłynęły prawie trzy dekady, a ruch slow life jest wciąż bardzo popularny. W ostatnich latach zdobył wielu zwolenników, a idea rozprzestrzeniła się na wiele innych dziedzin, między innymi architekturę.
Wnętrza urządzone w stylu „slow” to miejsca, które mają służyć nie tylko odpoczynkowi, ale swoistemu wytchnieniu, zatrzymaniu się i refleksji. Z założenia powinny przynosić mieszkańcom wizualne ukojenie. Bazą do stworzenia tego typu przestrzeni są odpowiednie kolory ścian. Nie powinny być to barwy zbyt intensywne i narzucające się. Mimo to bezpieczna biel nie jest najlepszym rozwiązaniem. Najlepiej sprawdzą się jednolite kolory- uspokajający lawendowy, jasny róż, błękit lub delikatny żółty. Takie rozwiązanie idealnie powiększą optycznie małe przestrzenie. Przy wyborze kolorów należy kierować się przede wszystkim indywidualnymi preferencjami – barwy wnętrza w stylu slow mają budzić dobre skojarzenia i służyć wyciszeniu. Dobrym pomysłem jest odwołanie się do własnych doświadczeń: błękit użyty w pomieszczeniu może przywoływać wspomnienia z wakacji nad jeziorem, jasna zieleń – piknik na trawie… Należy pamiętać, że przy aranżacji wnętrza tego typu najważniejsze są nasze preferencje, nie zaś podążanie za trendami czy zwiększenie funkcjonalności mieszkania.
Posiadając odpowiednią bazę kolorystyczną, należy zadbać o kolejny ważny element – oświetlenie. Pomieszczenie powinno być jasne, przy czym należy maksymalnie wykorzystać światło dzienne, a unikać sztucznego, zimnego. Okna nie mogą więc być zasłonięte – lepszym rozwiązaniem niż zasłony są w tym przypadku białe żaluzje lub jasne rolety. Warto rozstawić w pomieszczeniu kilka lamp dających ciepłe światło. W koncepcję takiego wnętrza idealnie wkomponują się duże świece w ulubionych zapachach umieszczone w różnych miejscach. W tak przygotowaną przestrzeń najlepiej wkomponować proste meble. Powinny być przede wszystkim wygodne i zachęcać do chwili odpoczynku. Kluczowym elementem mogą być wygodne kanapy i fotele. Warto wybrać te z dodatkowym oparciem dla stóp, dzięki czemu wnętrze sprawi wrażenie jeszcze bardziej komfortowego. Spokoju przestrzeni nie należy zakłócać nadmiarem dodatków. Jeśli już decydujemy się na jakieś, powinniśmy stawiać na prostotę.
Spokojny, stonowany charakter wnętrza subtelnie podkreślą łączniki z linii Berker Q.1. Łączniki dostępne są w ponad 270 wariantach, dzięki czemu można je dopasować do różnego rodzaju wnętrz. Produkty z tej linii łączą funkcjonalność i wygodę z uniwersalnym, klasycznym designem. Ich dodatkowym atutem jest aksamitna, przyjemna w dotyku powierzchnia, jaką zawdzięczają nowoczesnemu, unikalnemu połączeniu tworzyw.
Urządzenie wnętrza w stylu slow jest idealnym rozwiązaniem dla osób żyjących w intensywnym tempie. Aranżacja jest prosta i nie wymaga zbyt wiele czasu, natomiast efekt końcowy przynosi potrzebne wyciszenie i odpoczynek dla duszy i ciała.
Zostaw komentarz