Ponad sto lat temu w Wiedniu żył niesamowity artysta, który do dziś zaliczany jest do  najwybitniejszych przedstawicieli światowego malarstwa. Był nim Gustav Klimt, autor m.in. „Pocałunku” czy „Danae”. Obrazy Klimta zdobyły popularność między innymi dzięki jego niezwykłej technice ozdabiania obrazów płatkami szczerego złota. Inspiracja sztuką jest niewyczerpanym źródłem pomysłów, a w tym przypadku daje ogromne możliwości aranżacyjne. Zastosowanie złotych elementów w wystroju wnętrza jest dobrym rozwiązaniem nie tylko dla miłośników austriackiego artysty, ale dla wszystkich, którzy nie boją się odważnych rozwiązań. Umiejętnie wykorzystane złoto wygląda niebanalnie i niezwykle efektownie.

Motyw złota świetnie sprawdzi się zarówno w sypialni, jak i w salonie. Podczas aranżowania wnętrza z wykorzystaniem tej barwy, należy dokonać wyboru pomiędzy dwoma możliwymi rozwiązaniami. Może ona grać główną rolę w wystroju lub występować w postaci dodatków. W pierwszym przypadku monochromatyczność złota jako bazy warto przełamać innymi fakturami, np.  wybierając dywan lub wykładzinę z długim włosiem, czy też decydując się na grube zasłony lub wytłaczane obicia mebli. Jeżeli jedynie uzupełniamy wnętrze złotymi dodatkami, możemy zdecydować się na złote lampy, zasłony, świece lub obrazy.

Projektując wnętrza z wykorzystaniem złota, bardzo łatwo o przesadę. Należy pamiętać, że tak efektowny motyw przewodni nie wymaga bogatej oprawy, dlatego warto ograniczyć dodatki do minimum. Gładkie, złote tkaniny będą świetnie kontrastować z czarnymi, matowymi dodatkami. Uzupełniając wystrój takiego wnętrza warto nie odchodzić od czterech barw: złota (we wszystkich jego odcieniach), czerni, brązu oraz bieli. Zastosowanie innych kolorów, nawet w postaci drobnych elementów, zakłóci spójność wnętrza i może wyglądać banalnie.

page-gold 1
 

Berker by Hager przygotował specjalną linię łączników, która skierowana jest przede wszystkim do miłośników szykownych dodatków. Do przestrzeni utrzymanych w złotej tonacji idealnie wkomponują się efektowne łączniki z linii Berker TS Crystal. Ich gładką, delikatną powierzchnię ozdabia przycisk z kryształkiem Swarowskiego – CrystallizedTM  – Swarovski Elements. Tak drobny, aczkolwiek efektowny element doda szyku każdemu pomieszczeniu.

 Urządzenie wnętrza z wykorzystaniem motywu złota może być dosyć trudne i czasochłonne. Taka aranżacja wymaga bardzo starannego doboru dodatków, jednak efekt końcowy jest wart wysiłku. Odpowiednio urządzone wnętrza z wykorzystaniem motywu złota nie tylko urzekają glamourowym szykiem, ale także  świadczą o nieprzeciętnej osobowości i dobrym guście właściciela.