Minimalistyczne i surowe wzornictwo w aranżacji wnętrz zyskuje coraz więcej zwolenników. Jedną z najnowszych propozycji od projektantów jest beton, który dopiero w ostatnich latach zaczęto kojarzyć z designem. Betonowa dekoracja na ścianie nada salonowi czy kuchni nieco industrialnego i loftowego charakteru. Choć takie rozwiązanie tworzy efekt surowości, bardzo łatwo je ocieplić i nadać pomieszczeniu przytulnego charakteru.
Efekt betonu na ścianie można uzyskać w różnoraki sposób. Służy do tego na przykład betonowa farba strukturalna, struktura betonowa, czy płyty imitujące beton. Każda z zastosowanych technik da na ścianie w salonie efekt surowego, szarego niewykończenia, który dobrze współgra zwłaszcza z nowoczesnymi wnętrzami. Nie jest prawdą, że zastosowanie betonu w aranżacji zawsze sprawia wrażenie niedokończonego. Zależy to od tego jak zadbamy o pozostałe elementy oraz jak będziemy kreować nastrój wewnątrz. Do wyboru mamy różne metody – stosowanie właściwych mebli, kolorów czy dodatków. Pozwoli to na stworzenie ciepłej, przytulnej atmosfery nawet przy ciężkich, ciemnych ścianach.
Niezawodnym partnerem dla betonu jest drewno – zwłaszcza na podłodze. Jego ciepły odcień nieco ogrzeje wnętrze. Dodatkowym plusem takiego połączenia jest to, iż oba surowce są kolorystyką zbliżone do odcieni natury – szarości i brązy to niewątpliwie jedne z nich. Beton z jednej strony można utożsamiać z kamieniem, skałą, górami, przyrodą; z drugiej z pędem miejskiego życia. W obu przypadkach zestawienie z drewnem to dobry pomysł – materiały wzajemnie się uzupełniają i podkreślają.
Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie betonu tylko na jednej ze ścian w pomieszczeniu. Pozwoli to na uzyskanie efektu kontrastu i wyostrzenie betonowego dodatku. Dowolnie dobrany kolor pozostałych ścian uwarunkuje ogólny obraz i odbiór pomieszczenia. Jasne i gładkie barwy wprowadzą efekt czystości i sterylności, pastele ocieplą aranżację, natomiast jaskrawe, neonowe odcienie nadadzą charakteru i energicznego wyglądu.
Nowoczesne wnętrza odwołują się w dużej mierze do awangardowych założeń, czyli afirmacji miasta czy maszyn. W ten koncept wpisują się idealnie takie materiały jak stal, szkło czy właśnie beton. Do wnętrz utrzymanych w takim duchu Berker by Hager proponuje łącznik z serii Berker K.5. Proste kontury, konsekwentny design, powierzchnia wykonana ze stali szlachetnej. Z jednej strony klasyczny wzór, a z drugiej odświeżona forma z metalicznym połyskiem. Wysoka jakość wykorzystanych materiałów sprawia, że nawet po latach łącznik wygląda jak nowy.
Łącznik niewątpliwie nada nowoczesności każdemu wnętrzu. Szczególnie dobrze komponuje się w minimalistycznych aranżacjach, ciekawie wygląda na betonowej ścianie. Surowe wzornictwo wymaga od projektantów umiejętnego dbania o szczegóły, więc dobranie odpowiednich dodatków czy dekoracji jest kluczowe przy tworzeniu atmosfery w pomieszczeniu.
Zostaw komentarz