Urządzając przestrzenie, skupiamy się głównie na barwach, materiałach i fakturach. Jednym z kluczowych elementów wystroju jest oświetlenie, jednak często nie doceniamy roli, jaką pełni we wnętrzu. Prace nad projektem powinny zaczynać się od zaplanowania odpowiedniego doprowadzenia kabli pod górne oświetlenie oraz kontaktów niezbędnych do zasilania lamp. Podczas aranżacji może okazać się, że będziemy zmuszeni zamontować kable i instalacje w widocznych miejscach, co może wyglądać nieestetycznie i zakłócić naszą koncepcję wystroju.  Aby uniknąć podobnych problemów, warto przemyśleć ten temat zanim rozpoczniemy pracę.

 Aby wybrać odpowiednie oświetlenie musimy określić funkcję, jaką spełniać będzie aranżowane pomieszczenie. Zbyt ostre światło zburzy nastrój salonu, zaś rozproszone bądź słabe będzie przeszkadzać w miejscach przeznaczonych do pracy. Należy także wziąć pod uwagę wielkość pokoju. W przestrzeniach z wysokim sufitem najlepiej będą wyglądać wiszące lampy. W salonie warto zrezygnować z górnego światła na rzecz umieszczonych w różnych miejscach lamp lub kinkietów, które pozwolą uzyskać rozproszone światło. W minimalistyczne, duże przestrzenie dobrze wkomponują się proste, stojące lampy o intensywnym świetle, najlepiej te wykonane ze stali lub emaliowane na jednolite kolory. Kolejnym rozwiązaniem w takich przestrzeniach są małe lampy, które będą ciekawie kontrastować z dużą przestrzenią, np. szyna z kilkoma halogenami.  Salon z niskim sufitem to miejsce na duże, płaskie klosze, uzupełnione dodatkowymi lampami stojącymi. Warto rozważyć instalację bogatego żyrandola i prostej lampy stojącej – taki kontrast zbuduje bardzo oryginalny efekt.

 page-oswietlenie

W sypialni niezbędne są stojące lampki nocne, ale warto rozważyć też instalację dającego ciepłe, rozproszone światło kinkietu nad łóżkiem. To rozwiązanie świetnie sprawdzi się także w pokoju dziecięcym, w którym oprócz górnego światła powinien znaleźć się także kinkiet z wygodnym łącznikiem, do którego dziecko będzie miało łatwy dostęp przed snem. Niezbędna w pokoju dziecięcym i biurze jest lampka biurkowa, której warto poświęcić szczególną uwagę. Dobierając do niej żarówkę należy pamiętać, że ta o większej niż zalecana mocy może powodować odkształcenie się materiału, z którego jest wykonana lampka.

 Górne światło w kuchni i łazience powinno być czyste i ostre, dlatego idealnym rozwiązaniem w obydwu pomieszczeniach są halogeny. Wybierając oświetlenie do łazienki, warto zdecydować się na bezpieczne lampy hermetyczne o podwyższonej odporności na wilgotność powietrza oraz bezpieczne, wodoodporne łączniki. W łazience warto także zamontować dodatkowe oświetlenie przy lustrze – do dyspozycji mamy listwy oświetleniowe i reflektorki.

Dobrane w odpowiedni sposób potrafi nie tylko zbudować nastrój, ale także zwiększyć funkcjonalność przestrzeni, co nie pozostaje bez wpływu na samopoczucie mieszkańców. Rozproszone, ciepłe światło uspokaja i relaksuje, ostre i intensywne – pobudza i dodaje energii. Kwestia oświetlenia wraca szczególnie przed Bożym Narodzeniem – drobne błyszczące dodatki są nieodłącznym elementem Świąt. Warto więc zastanowić się, który rodzaj oświetlenia odpowiada nam najbardziej i jak wykorzystać lampki, kinkiety, reflektorki, żarówki do poprawy naszego samopoczucia oraz upiększenia wnętrz przez Świętami.elle-sw