Przedświąteczna zagadka: co to jest? Wyjątkowo trwały i naturalny materiał budowlany, odporny na uszkodzenia mechaniczne, ogień i wilgoć, dodatkowo znakomicie izolujący. Co więcej, jednocześnie jest świetnym elementem dekoracji wnętrza – ciepłym, wyciszającym, odpornym na blaknięcie i uszkodzenia. O jakim materiale mowa? Oczywiście o cegle, która jest jednym z nieprzemijających trendów w urządzaniu wnętrz i doskonale prezentuje się w mieszkaniach.

Cegła na ścianie ma bardzo szerokie zastosowanie. Bardzo dobrze wygląda nie tylko w surowych, rustykalnych i industrialnych wnętrzach, lecz również idealnie pasuje do przytulnej sypialni, modernistycznej kuchni czy współczesnego salonu. Niewątpliwym atutem cegły są jej walory dekoracyjne – nie tylko wygląda intrygująco, ale gwarantuje również efekt 3D poprzez ciekawe załamanie światła. Optycznie pomniejsza wnętrze, dlatego warto stosować ją w przestrzennych, dobrze oświetlonych pomieszczeniach. Są jednak metody, aby materiał ten wyglądał imponująco także w niewielkich mieszkaniach – wystarczy pomalować cegłę na biało i zestawić z ciemniejszą podłogą. Wydłuży to ściany i optycznie powiększy pomieszczenie.

Cegła jest niestety dość samolubna i nie lubi przebywać w towarzystwie dodatków. W każdym wnętrzu pragnie grać pierwsze skrzypce, więc aby właściwie ją wyeksponować należy unikać wszelkich zdobień i przesytu. Taki minimalizm wpisuje się to doskonale w najnowsze światowe trendy urządzania wnętrz. Warto także wiedzieć, że cegła wymaga towarzystwa gładkich powierzchni, raczej nie powinno zestawiać się jej z innymi fakturami. Każdy projekt z wykorzystaniem cegły jest inny i niepowtarzalny – budulec ten daje możliwość wytworzenia indywidualnego stylu oraz charakteru pomieszczenia. Ściana z cegieł może mieć naturalną barwę lub może być utrzymana w kolorze pasującym do aranżacji. W nowoczesnych wnętrzach znakomicie prezentują się bielone ściany z cegieł, na tle których zyskują chromowane dodatki i drewniane meble.

 page-cegla1

Cegła nieodłącznie kojarzy nam się ze Bożym Narodzeniem – ciepłem bijącym z kominka i zawieszonymi na nim czerwonymi skarpetami Świętego Mikołaja. Jest to dowód na to, że ten materiał potrafi dodać uroku każdemu pomieszczeniu, ocieplić je i wywołać przyjemną atmosferę. Na ścianie znakomicie sprawdzą się łączniki utrzymane w ceglanej bądź brązowej kolorystyce, które wtopią się w tło i pozostaną gustownym dodatkiem. Berker by Hager proponuje trzy łączniki z serii Berker Arsys wzbogacone o metaliczny połysk. Każdy z nich jest unikalny i doskonale dopasowuje się do niemal każdego wystroju, zachowując jednocześnie swój styl.

Wykorzystanie cegieł to dobry pomysł dla tych, którzy chcą podążać z duchem najnowszych trendów. Przy wykorzystaniu kilku powyższych wskazówek, ceglana ściana ma szansę stać się jednym z ciekawszych elementów mieszkania. Szczególnie w trakcie Świąt – ciekawie udekorowana przywoła sielski nastrój.