Historia pokazuje, że w dziedzinie architektury przeplatały się ze sobą dwie skrajne idee – jedna mówiła o tym, że najważniejszy jest wygląd, a druga – funkcjonalność. Odwiecznym wyzwaniem zarówno dla projektantów wnętrz jak i dla architektów jest połączenie tych dwóch cech i tworzenie przedmiotów z jednej strony cieszących oczy, a z drugiej użytecznych, wygodnych, wielokrotnego użytku. Jednym z trendów na 2014 rok jest postawienie na ergonomiczność, czyli jak najbardziej precyzyjne dostosowanie mebli, dodatków, czy przedmiotów codziennego użytku do potrzeb użytkowników.
Ergonomia to dziedzina zajmująca się dopasowywaniem projektowanych sprzętów do fizjonomii człowieka, tak aby przede wszystkim były wygodne oraz bezpieczne. Wiele mówi się o ergonomicznych stanowiskach pracy, w których dużo uwagi należy poświęcić nie tylko na wysokość biurka, parametry krzesła czy odległość monitora, ale także na oświetlenie czy ustawienie poszczególnych narzędzi technicznych. Nieprawidłowa pozycja, niewłaściwe ruchy i zły sposób wykonywania pracy mają poważne konsekwencje zarówno dla zdrowia pracowników, jak i ich produktywności.
Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że w ergonomiczny sposób możemy zaprojektować także przestrzeń całego domu. Prawidłowo urządzone wnętrza odwdzięczają się nam wygodą w użytkowaniu przez wiele lat, a także nie zabierają czasu na wykonywanie niepotrzebnych czynności – w nich wszystko jest pod ręką. Dobrym przykładem są kuchnie w kształcie litery „U”, które gwarantują łatwy dostęp do urządzeń oraz wygodę korzystania ze wszystkich stref roboczych. Istotnym elementem w ich ergonomicznej aranżacji stanowi światło. Warto zadbać o to, aby w części jadalnianej nad stołem znalazło się oświetlenie z osobnym wyłącznikiem. W części kuchennej oprócz oświetlenia podszafkowego powinien znaleźć się także plafon – przysufitowy punkt świetlny umieszczony na środku pomieszczenia. W ergonomicznym salonie znajdą się odpowiednio zaprojektowane meble – bez ostrych krawędzi, o kształtach pasujących do naturalnych krzywizn ciała, wykonane ze szlachetnych i wygodnych materiałów. Jednym z pionierów ergonomii w salonie jest znany hiszpański projektant Jamie Hayon. Stworzył on wyjątkową kolekcję wygodnych, a zarazem estetycznych foteli, które są jednym z trendów na 2014 rok.
Utrzymane w duchu ergonomii mogą być także meble codziennego użytku czy dodatki takie jak lampy czy chociażby łączniki do światła. Berker by Hager przedstawia kolekcję R.1, której twórcy kierowali się ideą funkcjonalności, chcąc aby łączniki były jak najbardziej przystosowane do częstego użytkowania. Stąd opływowe, łagodne kształty ramek i okrągły, przyjemny w dotyku element centralny. Linia jest ponadto niezwykle bogata w funkcje – eleganckie, płaskie obudowy dostępne we wszystkich wariantach, począwszy od gniazda, a skończywszy na elementach obsługi KNX.
Ergonomiczne rozwiązania niewątpliwie zapewniają większy komfort życia. Umiejętne rozplanowanie pomieszczeń w mieszkaniu oraz właściwe zaaranżowanie przestrzeni może opłacić się na lata. Warto myśleć także o detalach takich jak łączniki – używamy ich kilkanaście – kilkadziesiąt razy dziennie, więc niewątpliwie stanowią istotny element każdego wystroju wnętrza.
Zostaw komentarz