Współczesne, designerskie mieszkania to nie tylko minimalistyczny styl czy surowe aranżacje. Popularnym motywem jest powrót do przeszłości oraz reinterpretacja starych stylów. W nowym sezonie pojawia się intrygująca inspiracja barokiem, w której królują piękne tkaniny, ciekawe ornamenty i eleganckie meble.

Miłośnicy sztuki dawnej na pewno znajdą coś dla siebie przy urządzaniu mieszkania – obecnie możemy wybierać w szerokiej gamie historyzujących aranżacji. Szczególnie ciekawe są nawiązania do baroku – stylu zrodzonego pod koniec XVI wieku, który stanowi skarbnicę pomysłów, wzorów i kolorów dla współczesnych projektantów. I chociaż wydawałoby się, że ornamenty z tego odległego okresu nie pasują do wnętrz z XXI wieku, to okazuje się, że nadają im niezwykle ciekawy charakter.

Aranżacje neobarokowe wcale nie muszą być pełne przepychu, złota, piór, czyli tego, z czym większości z nas kojarzy się epoka. Designerzy proponują oszczędność w formie, charakterystyczną dla baroku klasycyzującego. Podobnie jak wiele lat temu, tak i teraz projektanci wykorzystują sztuczki typowe dla tego stylu. Jednym z niezbędnych elementów są lustra – powiększają pomieszczenie oraz odbijają światło, dzięki czemu pokój staje się widny i żywszy. Charakterystycznym dodatkiem są bogato zdobione ramy, które warto stosować we współczesnych aranżacjach – znakomicie sprawdzają się te w oryginalnych kolorach bądź wykonane z ciekawych materiałów.

 page-neobarokowa-elegancja

Znakomitym rozwiązaniem są także tapety w iluzjonistyczne wzory bądź motywy kwiatowe. Nadadzą pomieszczeniu nietuzinkowego charakteru. Dobrze sprawdzają się ponadto roślinne aplikacje na kafelkach czy tapicerce mebli. Barok to styl kontrastów, dlatego nie należy bać się odważnego zestawiania nasyconych kolorów. Efektownie prezentują się zwłaszcza ciemne i ciężkie barwy (grafity, brązy, fiolety, burgundy) rozjaśnione złotym, srebrnym lub białym akcentem.

Jednym z charakterystycznych motywów jest także marmur. Można wykorzystać go na wiele sposobów – od drobnych dodatków, przez blaty, po wykonaną z tego materiału posadzkę. Specjalny łącznik Berker by Hager z serii Palazzo idealnie sprawdzi się przy neobarokowej stylizacji – wykonany z materiału imitującego marmur i drzewo mahoniowe, nada wyjątkowego charakteru każdej aranżacji utrzymanej w eleganckim stylu. Co oprawione w ozdobne pierścienie wykonane z 24-karatowego złota.