Słyszeliście kiedyś o stylu biedermeier? Ten trudny do wypowiedzenia termin oznacza piękny i niepowtarzalny styl zarówno a architekturze wnętrz, sztuce, literaturze i muzyce. Stosowany w Niemczech po 1880 na określenie stylu kultury mieszczańskiej (1815-48) a później również literatury między schyłkiem romantyzmu a rozwiniętym realizmem.
Biedermeier – nazwa tego stylu wywodzi się od nazwiska literackiego bohatera tomu wierszy pt. Biedermaiers Liederlust. postać tytułowa była w nim przedstawiona jako karykatura działacza korporacji akademickich, człowieka bez wyższych aspiracji, ograniczonego o wąskich poglądach. Styl ten jednak nie jest bez aspiracji czy ograniczony. Głównym założeniem jest stwierdzenie, że to sztuka mieszczan dla mieszczan.
W dekoracji wnętrz biedermeier jest najbardziej wyrazisty. Styl widać we wzornictwie wyposażenia wnętrz, sprzętów domowych. Meble z tego okresu są uproszczoną wersją francuskich mebli dyrektoriatu i stylu empire oraz angielskich mebli w stylach Adamów i Sheratona. Główny nacisk stylu kładziony jest na użyteczność i wygodę projektowanych przedmiotów. Meble produkowane są z jasnego drewna. Cechuje je trwała, solidna konstrukcja, umiarkowana dekoracja i niewielkie gabaryty. W stylu biedermeier jednym z głównych cech są zaokrąglone stoły opierające się na jednej nodze. Ważne dodatki dekoracyjne to na przykład suszone kwiaty w wazonach, wypełnione drobnymi figurkami dekoracyjnymi serwantki czy specyficzne dla stylu pokrowce na meblach. Oczywiście we wnętrzu biedermeier nie może zabraknąć sekretarzyka i fortepianu.
W stylu nie widać ekstrawagancji i przepychu. Jednak styl ten miał dawać wrażenie dostatku, komfortu, przytulności i porządku. Główna kolorystyka stosowana w stylu biedermeier to kolory jasne. We wnętrzach stosuje się suto drapowane zasłony, wzorzyste dywany i szydełkowe serwetki. Na ścianach mogą wisieć obrazy przedstawiające przytulne mieszczańskie wnętrza, spokojne życie miasteczka i pozbawione romantycznej dramaturgii pejzaże. Charakter wnętrz mieszkalnych w typie biedermeier cechuje intymność i zaciszność, częste użycie jasnych, zdobionych rysunkiem kwiatów lub pasiastych tapet. Do takiego wnętrza trzeba z rozwagą dopasować oświetlenie, które wydobędzie piękno i niepowtarzalność stylu oraz nie wprowadzi zbytniej nowoczesności. Warto tutaj poszukać po pchlich targach czy antykwariatach lamp klasycznych o miedzianej nodze i materialnym kloszu. Łączniki i gniazdka również powinny prezentować odpowiedni styl. Nasza propozycja to seria Palazzo wykonana z wysokogatunkowego materiały z efektownymi elementami imitującymi marmur lub drewno mahoniowe, oprawione w ozdobne pierścienie wykonane z 24-karatowego złota. Takie łączniki nie tylko podkreślą wyjątkowość stylu, nadadzą mu dodatkowego uroku i niepowtarzalności.
Zostaw komentarz