Wykorzystanie w budownictwie luksfer jest znane od dawna. Ta wersja okna posiada wiele zalet oraz jedną wadę. Luksfery możemy zastosować jednak nie tylko na zewnętrznych ścianach domu. Coraz popularniejsze staje się wykonanie za ich pomocą ścian wewnętrznych, części mebli czy ścianek działowych.
Luksfer to szklany pustak, służący do wypełniania konstrukcji ściennych lub stropowych. Może być wykonany ze szkła przeźroczystego lub barwionego stąd też daje wiele możliwości aranżacyjnych. Ponadto powierzchnia luksfer może być gładka lub wzorzysta, w zależności od naszych upodobań. Aż w końcu, najczęściej spotykane luksfery to te o kształcie kwadratu zwane kwadralit o wymiarach 19x19x8cm. Można jednak znaleźć luksfery w kształcie np. koła zwane rotalit. Jest to mniej popularne rozwiązanie, jednak daje nam nowe możliwości aranżacyjne i jest bardzo rzadko wykorzystywany w projektowaniu wnętrz. Luksfery, jako że są to pustaki podobne do cegły muruje się specjalną zaprawą, która posiada odpowiednie właściwości elastyczne. Jest to ważne ponieważ tak jak każdy inny materiał, luksfery poddawane różnym warunkom mają swoją rozszerzalność i kurczliwość. Bez odpowiedniej zaprawy istnieje ryzyko, iż popękają.
Źródło zdjęć: www.pinterest.com
Z szklanego pustaka możemy wykonać część ścian zewnętrznych a nawet sufit czy podłogę przez co do wnętrza zaprosimy o wiele więcej światła. Na przykład wykonany z luksfer sufit łazienki dodaj jej niepowtarzalnego charakteru a w przypadku gdy posiadamy dwukondygnacyjny dom, możemy zaplanować iż łazienki będą umieszczone jedna pod drugą przez co uzyskamy dwie niesamowite aranżacje dzięki takiemu rozwiązaniu. Luksfery bardzo dobrze sprawdzą się również jako ścianka działowa prysznica. Dzięki możliwości ułożenia ich w różne kształty nasza przestrzeń do kąpieli może nabrać charakteru muszli czy owalu. Jeśli przy okazji na etapie projektowania elektryki zapewnimy dostęp do prądu pod i z boku luksfer, wówczas dzięki oświetleniu LED możemy otrzymać podświetlaną ściankę o niecodziennym charakterze. Tak samo możemy postąpić w kuchni, tworząc z luksfer np. ściankę pod blatem na wyspie kuchennej. Warto do luksfer dobrać łączniki i gniazdka pasujące swoją oprawą do szklanej powierzchni pustaka. Proponujemy was serie B.7, której ramki wykonane są ze szkła w kolorze białym, czarnym lub aluminium.
Luksfery posiadają zdecydowanie więcej zalet niż wad. Do tych pierwszych należy przede wszystkim możliwość doświetlenia pomieszczenia, bez umieszczania w ścianie okien – jest to ważne, w momencie kiedy nasz dom stoi bliżej niż 4 metry od granicy działki. Wówczas jeśli na ścianie luksfery zajmują się mniej niż 10% całości dom może być zbudowany w odległości 3 metrów od granicy bez konieczności otrzymywania zgody sąsiada na budowę tego typu budynku. Luksfery są ekologiczne oraz tańsze od typowych okien antywłamaniowych. Za wadę uznaje się niską termoizolacyjność luksfer.
Zostaw komentarz