Jesteśmy smutni? Chodźmy do pokoju żółtego. Chcemy się zrelaksować? Szukajmy pomieszczeń w kolorach natury. Brakuje nam energii? Wówczas powinniśmy stawiać na czerwony. Tak, kolory które nas otaczają mają ogromną siłę psychologiczną! To w jakie barwy udekorujemy mieszkanie będzie wpływać na nasze codzienne samopoczucie i sposób funkcjonowania.

Koloroterapia czy terapia koloru to znane od wieków zjawisko. Odpowiada ono za powstawanie u człowieka odpowiednich wrażeń barwnych. Najstarsze wzmianki na temat wykorzystania koloru w celach psychologicznych odnaleźć można w czasach starożytnych. Już wówczas wykorzystywano kolory do przywrócenia harmonii czy spokoju w ludzkim organizmie. Obecnie wiele osób nadal wierzy w uzdrowicielską wręcz moc barw – teorie, w której to odpowiednie barwy są w stanie zmniejszyć lub usunąć pewne dolegliwości i niepożądane stany psychologiczne. Nie oznacza to jednak, że nasz ulubiony kolor powinien znaleźć się w całym domu. W pomieszczeniach, w których statystycznie spędzamy najwięcej czasu czyli pokój dzienny, salon, kuchnia czy jadalnia (pomieszczeni w których rozwijamy się towarzysko) powinny być zaaranżowane z wykorzystaniem intensywnej kolorystyki np. pomarańczy lub żółci. W sypialni, w której naszym celem jest  odpoczynek i wyciszenie, powinniśmy postawić na kolory lekkie np. zielony, niebieski, róż czy fiolet. Właściwy dobór barw w aranżacji dotyczy jednak nie tylko koloru ścian lecz także mebli oraz wszelkich elementów i dodatków dekoracyjnych.

koloroterapia (3)

Jeśli czujemy się przygnębieni i nawet czekolada nie pomaga nam przezwyciężyć chandry wówczas jest to dobry moment na zmianę kolorystyki w naszych wnętrzach. Wybierając biały stawiamy na wrażenie czystości oraz jasności. Jego nadmiar może jednak sprawić, że poczujemy się jak w sterylnym szpitalu. Kolor biały sprawdzi się na kuchennych szafkach zwłaszcza tych z połyskiem, w łazience lub sypialni szczególnie jeśli połączymy go z dowolną ciemniejszą barwą lub brązem na ścianie i posadzce. Podobnie zachowa się kolor szary. Te dwa kolory idealnie pasują do wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych. Czarny, jako przeciwieństwo bieli, to mocny akcent który jest symbolem elegancji. Jego nadmiar może jednak przygnębiać. Żółty i pomarańczowy wybierzmy w momencie gdy chcemy poprawić sobie nastrój czy dodać pewności siebie. Te barwy to także synonim mądrości i inteligencji – a co za tym idzie, idealnie odnajdziemy się w żółtych wnętrzach przeznaczonych do nauki czy pracy. Czerwony działa pobudzająco. Zwiększa naszą aktywność ale też ogrzewa i energetyzuje. Ponadto czerwony wzmaga apetyt, przez co dobrze jest wykorzystać tą barwę w kuchni czy jadalni.  Dzięki zielonej barwie możemy odpocząć i poczuć się bezpiecznie. W zielonych wnętrzach czujemy optymizm i spokój. Podobne właściwości ma również kolor niebieski dlatego obie te barwy są idealnym rozwiązaniem do sypialni. Do tego pomieszczenia równie dobrze pasuje fiolet, symbolizujący namiętność. Barwy te możemy również łączyć tworząc idealną harmonię w naszym mieszkaniu.

koloroterapia (4)

Źródło zdjęć: www.pinterest.com

Aby wydobyć kolorystykę i charakter wnętrza warto odpowiednio dobrać ramki gniazdek i łączników. W tym artykule proponujemy nowoczesną serię TS Sensor. Aż osiem funkcji kryje się pod gładką szklaną powierzchnią, która jest praktycznie zrównana z poziomem ściany oraz może być dowolnie opisana. Wystarczy dotyk, by kontrolować światło, ogrzewanie lub żaluzje. W ten sposób system daje maksimum możliwości, zachowując przy tym minimalistyczną formę.