Domy kanadyjskie mają zarówno wielu zwolenników jak i przeciwników. Wiele mitów zakorzeniło się naszych głowach stąd budowa domu z drewna w technologii szkieletowej to nie lada wyzwanie – zarówno technologicznie jak i psychicznie. Zobaczmy z czym tak naprawdę wiąże się realizacja tego typu budowy.
Budowa domu z drewna na gotowych szkieletach to przede wszystkim domena naszych sąsiadów zza oceany. To w Kanadzie spopularyzowały się i rozprzestrzeniły budynki wykonane w tej technologii. Rynek europejski domy kanadyjskie podbiły na początku lat 90tych ubiegłego wieku, kiedy to drewno było bardzo tanim surowcem. Wówczas koszty budowy domu w stylu tradycyjnym w porównaniu z tymi w stylu kanadyjskim były zdecydowanie konkurencyjne. Niestety wówczas brak wiedzy na temat sposobów budowy, technologii i możliwości spowodował, że wiele domów szkieletowych była wykonana po prostu niewłaściwie. Przez to domy z drewna obrosły w wiele negatywnych mitów, z którymi budowniczy w tej technologii muszą walczyć.
Przede wszystkim uznano, że domy kanadyjskie są kiepskie, nietrwałe i uciążliwe w eksploatacji. W praktyce, firmy które specjalizują się w budowie domów szkieletowych przekonują, że jest to nieprawda. Istotą budowy domu z drewna jest fakt, że można go wykonać indywidualnie. Warunkiem jest jednak dobra znajomość materiałów i wiedza na temat tego typu budowy. Niezmiernie ważny jest też poprawny projekt będący drogowskazem dla budujących.
Domy szkieletowe, dzięki prostej technologii i gotowym rozwiązaniom buduje się zdecydowanie szybciej niż tradycyjne ceglane czy z pustaków. W zasadzie stawia się szkielet ścian, który wypełnia odpowiednim materiałem i w ciągu jednego dnia można wykonać większość prac. wszystko dzięki dopasowanym systemom modułowym. Wiadomo, w przypadku budowy z pustaka, proces ten trwa zdecydowanie dłużej. Ponadto w Polsce utarło się przekonanie, że domy kanadyjskie są źle budowane ponieważ nie mamy dostępu do zachodnich technologii i produktów. Obecny globalizm jednak pozwala na obalenie tego mitu. W Polsce mamy zarówno dostęp do technologii jak i materiałów, a najważniejsze w budowie domu kanadyjskiego jest właściwe przygotowanie elementów konstrukcyjnych – tak jak w każdej innej technologii budowy domu.
Kolejnym kontrowersyjnym tematem jest to, że domy kanadyjskie szybko się wychładzają po wyłączeniu ogrzewania. To prawda, jednak ma to swoją drugą stronę – dom taki szybko się ociepla po włączeniu ogrzewania. W przypadku dłuższej zimowej nieobecności w domu instalację wystarczy wyłączyć, a wodę spuścić z rur. W typowym domu szkieletowym dodatnia temperatura utrzyma się przez kilka dni, nawet gdy na zewnątrz będzie poniżej –30°C. W domach szkieletowych pasywnych woda nie zdoła zamarznąć w rurach nawet przez całe tygodnie.
Źródło zdjęć: www.pinterest.com
Dziś nie brakuje projektantów i solidnych wykonawców domów o takiej konstrukcji; tartaki oferują właściwie przygotowane drewno o wysokich parametrach; organizacje promujące domy szkieletowe uświadamiają inwestorów i szkolą firmy budowlane. Jeśli marzy Ci się dom kanadyjski, idealnym dopełnieniem tak naturalnego będzie aranżacja wnętrza w stylu góralskim. Drewniane elementy, przyjemne w dotyku naturalne materiały oraz ciepła, brązowa kolorystyka dopełnią pomieszczenia i dodadzą przyjemnego charakteru. Jeśli zastosujemy wewnątrz dodatkowo kominek, z pewnością będziemy cieszyć się ciepłem oraz przyjemną atmosferą przez długie zimowe wieczory. Pamiętajmy o odpowiedniej elektryce – polecamy serię Berker 1930 o klasycznym, okrągłym kształcie i trwałym wykończeniu.
Zostaw komentarz