Wyspa to element wolno stojący, który może, lecz nie musi dodawać uroku wnętrzu. Wyspa w kuchni ponadto dodaje naszej przestrzeni funkcjonalności. Jeśli tylko mamy taką możliwość, jest to ciekawy akcent, który warto wykorzystać.

wyspa-w-kuchni (1)

Do jakiego stylu pasuje wyspa w kuchni? Praktycznie każdego. To od nas zależy czy i jak ją wykorzystamy. Może to być przestrzeń do pracy gdzie wolny blat będzie zarówno elementem do gotowania jak i np. jedzenia. Bo wyspa może być również formą stolika jadalnego do śniadań czy kolacji. Na wyspie może znajdować się również piec bądź płyta grzewcza, dzięki czemu w centralnym miejscu będą gotować się pachnące i zapraszające do skosztowania potrawy. Może to być też przestrzeń dla zlewu. Musimy jednak pamiętać, że zarówno jako piec jak i zlew będziemy zmuszeni dbać o bezpieczeństwo i czystość wyspy jak i osób przebywających w jej pobliżu. Centralnie umiejscowione garnki z gorącym posiłkiem to ryzykowne rozwiązanie szczególnie jeśli w domu mieszkają mniejsi członkowie rodziny. Zlew to natomiast rozlewająca się woda, która na wyspie może zostawić niezbyt estetyczne, trwałe uszkodzenia.

wyspa-w-kuchni (2)

Wyspa pasuje szczególnie w mieszkaniach czy domach, gdzie kuchnia połączona jest z jadalnią. Stanowi ona wówczas oddzielenie tych dwóch przestrzeni oraz dodatkowe miejsce do pracy. Możemy ją spotkać również w kuchniach o sporych rozmiarach, gdzie całe życie toczy się wokół gotowania. W stylu minimalistycznym będzie to prosty jasny i gładki blat ze skromnym zlewem lub gładką płytą indukcyjną i oryginalnym lecz prostym okapem. Styl angielski stworzą nam zdobienia na frontach czy bateria z mosiądzu w zlewie. Blat z kamienia doda uroku i charakteru wnętrza. Styl industrialny w kuchni idealnie podkreśli wyspa wykonana ze starej stalowej szafki oraz zlewu z ciekawą, surową wersją baterii. Natomiast styl skandynawski to delikatna jasna wyspa z miejscem na wino i kieliszki.

wyspa-w-kuchni (3)

Warto pamiętać o doprowadzeniu elektryki również do wyspy w kuchni. Szczególnie jeśli planujemy montaż płyty grzewczej. Na wyspie powinno się znaleźć również gniazdko, aby mieć bezpośrednią możliwość pracy ze sprzętami takimi jak blender czy mikser. To miejsce w kuchni dodatkowo pięknie podkreśli odpowiednie oświetlenie zamontowane pod i nad blatem. Dzięki odpowiedniej aranżacji możemy sprawić, że wyspa będzie elementem dekoracyjnym, zachwycającym naszych gości. W aranżacjach wykorzystaliśmy serie Berker TS Sensor, Berker R.1, Berker 1930 Rosenthal oraz Berker B.IQ.

wyspa-w-kuchni (4)

Źródło zdjęć: www.pinterest.com