Zimą, cały nasz dom ogrzewany jest przez system centralnego ogrzewania. We wnętrzach natomiast istnieje wiele rozwiązań, które sprawiają, że jest nam ciepło: ogrzewanie podłogowe, kominki i kominki z płaszczem wodnym, grzejniki (potocznie nazywane kaloryferem z fr. calorifère). Odpowiednio dobrane mogą stanowić element dekoracyjny wnętrza. Sprawdźcie sami.

Chłód przeszywający nasz organizm zimą jest szczególnie nieprzyjemny dla ciepłolubnych osób. Ale nawet tym zimnokrwistym nie jest przyjemnie gdy temperatura otoczenia w którym przebywamy większość czasu spada poniżej 15 stopni celsjusza. Szczególnie, gdy na zewnątrz panuje jeszcze chłodniejsza i wilgotna atmosfera. Kiedy budujemy lub remontujemy zastanówmy się nad rozwiązaniami, które sprawią, że będzie nam ciepło i przyjemnie w odpowiednich pomieszczeniach. Ciepłolubni powinni zastanowić się nad ogrzewaniem podłogowym, ponieważ już od dawna wiadomo że stopy oraz czubek głowy przewodzą największą ilość ciepła. W mieszkaniu w którym zastosowane jest ogrzewanie podłogowe, stopy mieszkańców są praktycznie cały czas ciepłe od podłogi a przez to i na całym organizmie czujemy przyjemną temperaturę. Ogrzewanie podłogowe jednak nie jest wskazane dla alergików, szczególnie tych uczulonych na roztocza kurzu ponieważ ciepłe powietrze płynące z podłogi unosi się, podnosząc tym samym wszystko to co nas uczula.

grzejnik (4)

 

Innym, klasycznym rozwiązaniem są grzejniki. Nie muszą to być już stare, żeberkowe rozwiązania. Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych modeli zarówno pod względem budowy jak i kolorystyki. Kaloryfer może stać się we wnętrzu elementem dekoracyjnym. Najlepszym przykładem jest łazienka, gdzie poza ogrzewaniem podłogowym również powinien znaleźć się kaloryfer – drabinka, który będzie dogrzewał pomieszczenie i osuszał wilgotne ręczniki czy ubrania. Innym miejscem gdzie możemy zastosować drabinkowy kaloryfer jest… kuchnia. Tu idealnie dopasowany do wnętrza stylem i rozwiązaniem będzie dodatkowo pełnił podobne funkcje jak w łazience – osuszał ścierki i inne materiały. Grzejniki dekoracyjne to rozwiązanie dobre do pokoi. Mają one ciekawą formę i szeroką gamę kolorystyczną, które z pewnością sprawią, że grzejnik będzie nie tylko elementem, który daje nam ciepło ale także może stać się ciekawym dodatkiem dekoracyjnym czy nawet pełnoprawnym meblem.

grzejnik (2)

Na koniec zostawiliśmy kominki. To piękne, ciepłe rozwiązanie, które wymaga od nas jednak nieco pracy. Aby otrzymać ciepło z kominka często musimy w nim po prostu napalić. Są jednak rozwiązania innowacyjne i możemy zastosować we wnętrzu kominek gazowy lub elektryczny. Pamiętajmy jednak, że płomień w różnych kominkach będzie się od siebie różnił oraz będzie dawał inny rodzaj ciepła. Nowoczesne kominki mogą mieć zastosowany płaszcz wodny. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu paląc w kominku dodatkowo ogrzewamy wodę w kaloryferach czy wodę bieżącą. Jest to dobra alternatywna do centralnego ogrzewania, wymaga jednak dostępu do prądu aby funkcjonować prawidłowo.

grzejnik (1)

Źródło zdjęć: www.pinterest.com

Przy kaloryferach warto pamiętać o dostępie do prądu montując w odpowiednich miejscach gniazdka elektryczne. W naszych aranżacjach wykorzystaliśmy serię Berker B.IQ