Zbliża się zima, a wraz z nią coraz dłuższa noc i coraz krótszy dzień. Oznacza to, że będziemy coraz więcej czasu spędzać w sztucznie oświetlonym pomieszczeniu. Przez to, że na zewnątrz będzie ciemniej niż w środku budynku, każdy wścibski sąsiad będzie miał teraz możliwość włożenia nosa w nasze codzienne życie. Wszystko to za sprawą źle zaaranżowanej dekoracji okiennej.

Okna to miejsce w domu, które łączy nas ze światem zewnętrznym. Docelowo ma służyć mieszkańcom, aby widzieli co dzieje się na zewnątrz budynku. Często jednak jest tak, że to przechodni czy sąsiedzi z zewnątrz chcą się dowiedzieć co znajduje się w naszym domu. Możemy tego uniknąć na dwa sposoby – montując osłony zewnętrzne lub aranżując okno wewnątrz domu. W pierwszym przypadku sprawa wyboru wygląda nieco prościej. Możemy zdecydować się na rolety zewnętrzne lub żaluzje fasadowe które skutecznie zablokują słońce i wzrok obcych osób. Rolety czy żaluzje takie mają jeszcze szereg innych zalet np. chronią nasze okna przed wpływem czynników zewnętrznych jak np. deszcz, śnieg czy wiatr. Dodatkowo wzmacniają zabezpieczenie domu przed kradzieżą – złodziej zanim dostanie się do okna, musi również pokonać barierę w postaci rolety czy żaluzji. Ponadto są one dość szczelne i dzięki temu w pomieszczeniu może w ciągu dnia panować praktycznie noc, co jest zaletą w szczególności dla rodzin z małymi dziećmi czy osób, które mają pracę nocą a w dzień chcą się wyspać.

Contemporary interior, a living room with a flat gas fireplace

Drugim rodzajem osłony przed zewnętrznymi gapiami jest aranżacja okna wewnątrz domu. Dodatkowo dzięki odpowiedniej kompilacji aranżacja taka może stać się dekoracją, prezentującą niepowtarzalny charakter domu i jego domowników. Okna możemy ozdabiać na wiele sposobów – wykorzystując firanki, zasłony, rolety, żaluzje oraz inne wykończenia a także połączenie ich ze sobą.  Firanki posiadają tylu samo zwolenników co przeciwników. Dla jednych stanowią relikt przeszłości, który w żaden sposób nie pasuje do obecnych aranżacji wnętrz. Dla drugich jest to narzędzie dzięki któremu możemy osiągnąć niepowtarzalny charakter nawet w minimalistycznych, nowoczesnych aranżacjach. Oferta firan jest obecnie ogromna. Możemy zdecydować się na gładkie, w paski czy kropki, wzorzyste, białe czy kolorowe. Ważne natomiast jest, iż firany umożliwiają ukrycie się przed osobami z zewnątrz jednocześnie nie zacieniając pomieszczenia. Odpowiednio dobrane dodają pomieszczeniu domowego ciepła i klimatu. Dodając w aranżacji naszego okna ciekawe, odpowiednio upięte zasłony możemy zbudować niepowtarzalny klimat pomieszczenia. Zasłony ponadto, przez to, że w znacznej większości wykonane są z grubszego materiału, pozwalają na zacienienie miejsca i odcięcie się od świata zewnętrznego. Najczęściej we wnętrzach zasłony wybiera się w kolorze odpowiadającym akcentom aranżacji wnętrza. Mogą być gładkie i wzorzyste – wszystko zależy od naszych upodobań. Dodatkowo dla wymagających na rynku dostępna jest też cała seria rolet czy żaluzji, plis i paneli oraz mat. Każda z tych dekoracji okna ma swoje wady i zalety. Rolety mogą zasłonić całe okno dość szczelnie, jednak jeśli chcemy wpuścić trochę światła do wnętrza wówczas możemy to zrobić tylko z jednej strony okna. Żaluzje pozwalają nam wpuścić światło praktycznie w na całym oknie, jednak nie są aż tak szczelne. Plisy są efektowne i coraz popularniejsze, ale również mają ograniczenia we wpuszczaniu światła do pokoju. Ważną zaletą plis jest fakt, że można je montować nawet na owalnych oknach. Panele dobrze sprawdzają się na dużych przeszkleniach tj. wyjścia do ogrodu. Maty natomiast są estetyczne i pasują do wnętrz związanych z naturą – maty wykonane są zazwyczaj z bambusa.

domovea_app_detailKażdy rodzaj aranżacji wnętrz, w szczególności rolety czy żaluzje zewnętrzne mogą stanowić element domu inteligentnego i za pomocą odpowiedniego oprogramowania być sterowane z różnego miejsca na świecie. Dzięki temu w momencie gdy na zewnątrz robi się ciemno, a my dalej jesteśmy w pracy możemy zasłonić rolety albo rano gdy jeszcze jest ciemno a my wychodzimy do pracy – możemy zaprogramować system aby rolety otworzyły się zgodnie ze wschodem słońca. Jednym z rozwiązań jest Domovea KNX dzięki czemu kontrola nad roletami sprawi nam dużo większą swobodę i ograniczy dostęp osób postronnych do naszego wnętrza domu. W szczególności jak mieszkami na parterze a nasz dom ustawiony jest blisko ruchliwej ulicy czy chodnika.