Mamy jesień. Da się to odczuć w powietrzu ale też w naszym samopoczuciu. Coraz częściej zastanawiamy się jak umilić sobie te chłodne zimne wieczory i na myśl przychodzi nam jak ciepła herbata pod kocem siedząc na przeciwko kominka. To właśnie dzięki temu cudownemu elementowi wnętrza automatycznie jest nam cieplej – wewnętrznie i zewnętrznie.

Young mother and her daughters using a tablet pc

Kominek dzisiaj możemy spotkać już praktycznie w każdym nowo budowanym domu. Kiedyś kominki pełniły ważną rolę grzewczą. Stanowiły główny punkt ogrzewania pomieszczenia, dlatego dostępne były praktycznie w każdym pomieszczeniu – w kuchni, salonie, pokojach i łazienkach. Rozpalany w nich płomień miał ogrzać pomieszczenie i nikt nie patrzył na kominek jako miejsce do odpoczynku czy wyciszenia. Dzisiaj kiedy domy posiadają ogrzewanie CO, gazowe lub ekologiczne tj. pompy ciepła oraz kiedy w domach posiadamy ogrzewanie podłogowe lub szereg kaloryferów, kominek stał się symbolem luksusu i miejscem na odpoczynek od codziennego biegu.

 Living Room interior with open fireplace and huge windows

Kominek w pokoju może pełnić niejako dwie funkcje – pierwsza to tak wspomniana wyżej, ozdobna. Drugą natomiast jest przeznaczenie kominka do ogrzewania pomieszczenia przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań np. płaszcza wodnego. Kominki z płaszczem wodnym są droższe od tych standardowych, jednak dzięki przyjemnie tlącemu się ogniu za szklaną szybą możemy dodatkowo ogrzewać pomieszczenie rozprowadzając ciepło do kaloryferów. Ma to swoje wady jak i zalety. W pierwszej kolejności taki kominek łączy walory użytkowe i estetyczne, jest niezależny od zewnętrznych dostaw energii takich jak prąd czy gaz. Jeśli zdarzy się sytuacja w której zostanie uszkodzona część systemu dystrybucji ciepła do przewodów, wówczas nie stanowi to zagrożenia dla mieszkańców. Kolejna zaletą ogrzewania kominkowego jest znaczne zredukowanie szkodliwych czynników spalania węgla czy gazu. eksploatacja takiego kominka ponadto jest dość tania.  Pomimo tego szeregu zalet, ogrzewanie pomieszczenia kominkiem ma też swoje wady. Przede wszystkim w momencie kiedy ogrzewanie kominkiem ma być jedynym źródłem ciepła w domu, wówczas powinno być wybrane raczej przez osoby o regularnym trybie życia. Przykładem może być fakt, że gdy wracamy z pracy do domu, po ciężkim dniu i jedyne o czym marzymy to ciepły prysznic, musimy pamiętać aby najpierw zapalić w kominku, który dostarczy nam ciepłej wody. Drugą wadą są koszty jednorazowe wkładu kominkowego. Jak pisaliśmy wyżej, są one droższe od zwykłych wkładów kominkowych. Wkład kominkowy z płaszczem wodnym dobrej firmy kosztuje prawie tyle samo co piec CO. Ostatnią wadą jest fakt, że ogrzewania kominkowego nie da się regulować automatycznie zależnie od warunków zewnętrznych.

page-kominek-1

Kominek jest jednak niezastąpionym miejscem do ogrzania się w zimne wieczory. Jego wygląd i styl mogą przybierać różne formy. Kominek pasuje niemalże do każdej aranżacji wnętrza – od tradycyjnej, glamur czy stylu prowansalskiego po aranżacją minimalistyczną i nowoczesną. Fakt, że w kominku wypala się najczęściej naturalne drewno powoduje, że w naszym wnętrzu będą pasować drewniane dodatki w postaci np. łączników Berker by Hager z serii R.1. Łączniki i gniazdka z tej serii dostępne są również z drewnianą ramką przez co idealnie będą komponować się z naszym miejscem do relaksu przed kominkiem.