Oświetlenie naszego domu czy mieszkania to jeden z najważniejszych elementów dekoracji wnętrz. Do dzięki dobrze dobranej lampie, jej barwie światła oraz kierunku i intensywności zależy, czy aranżacja wnętrza będzie zachwycać, czy gasnąć w naszych oczach. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze lampy do danego pomieszczenia?

Lampa w kuchni powinna być przede wszystkim praktyczna. Oświetlenie powinno znajdować się w kilku punktach tak, aby światło docierało do każdego miejsca tego pomieszczenia. Warto zastosować oświetlenie sufitowe, które wypełni całą kuchnie ciepłym kolorem i wprowadzi przyjemny klimat. Dodatkowo potrzebujemy lamp, które oświetlą blat na którym przygotowujemy posiłki. Tutaj światło powinno być intensywniejsze, tak abyśmy dokładnie widzieli co się dzieje przed nami. Warto również posiadać dodatkowe oświetlenie nad piecem i zlewem. Wówczas nie będziemy mieć kłopotów z zobaczeniem co się dzieje w tych miejscach. Jeśli jednak chcemy ukryć nasze bałaganiarstwo czy niechlujność lub po prostu nie chcemy zwracać uwagi na stos garnków czekających na umycie w zlewie powinniśmy oświetlenie nad nim zrobić jako dodatkowe, które jest włączane tylko w sytuacji tego wymagającej. Przez to, że stworzymy tam ciemniejszy kąt, nikt nie będzie zwracał uwagi na to, co się akurat w zlewie znajduje. 

Oświetlenie jadalni również posiada kilka ważnych cech. Przede wszystkim warto aby znajdowało się nad stołem czy blatem jadanym, równomiernie rozprowadzając po min światło. Tutaj barwa również powinna być ciepła, przyjemna przez co podane posiłki będą wyglądać jeszcze bardziej apetycznie. Idealnie sprawdzą się tutaj zarówno lampy wiszące jak i takie, rozmieszczone w regularnych odstępach punkty świetlne. Dodatkowe oświetlenie możemy zastosować pod szafkami, jako lampy stojące czy kinkiety. Dodadzą one uroku oraz klimatu naszej jadalni.

page-lampy-2

W sypialni również ważne jest ciepłe oświetlenie. Tutaj sprawdzą się przede wszystkim kinkiety lub małe lampki stojące po dwóch stronach łóżka. Dodatkowo nie zapominajmy o głównym źródle oświetlenia, kiedy to będziemy potrzebować intensywnie i równomiernie rozświetlić pomieszczenie. Akcenty takie jak oświetlenie ledowe pod szafkami, łóżkiem czy jako wykończenie podłogi sprawi, że będziemy mogli zbudować intymną atmosferę w tym pomieszczeniu. Lampy w salonie, podobnie jak w sypialni, powinny dawać ciepłą barwę. Głównie będą to kinkiety czy lampy stojące, jednak ważne aby przynajmniej jedna z lamp dawała ogólne, intensywne światło w pomieszczeniu.

Łazienka, to praktycznie jedyne miejsce w domu, gdzie ważne jest aby barwa oświetleniowa była zimna. Wówczas będziemy wyraźnie widzieć siebie w lustrze, a kolorystyka nie będzie nas zniekształcać. Pamiętajmy jednak, że zimna barwa spowoduje, że będziemy wyglądać nieco bledziej niż w rzeczywistości. W łazience ponadto warto jest zastosować kilka mniejszych, cieplejszych oświetleń – np. w prysznicu czy koło wanny.  Nie bez znaczenia będzie również światło spełniające dekoracyjną funkcję – przyjemniej brać relaksującą kąpiel w nastrojowym wnętrzu niż przy mocnym oświetleniu ogólnym. 

page-lampy-1

W każdym pomieszczeniu lampa powinna stanowić kontynuację wybranego stylu aranżacji. W dekoracji minimalistycznej będą to proste wzory, w industrialnej poszukamy lamp o fakturze betonu czy stali. Dla aranżacji francuskich czy skandynawskich poszukamy lamp bardziej efektownych. W stylu vintage oświetlenia poszukamy na pchlich targach natomiast dla aranżacji neoklasycznych czy glamur głównym oświetleniem będą efektowne, kryształowe żyrandole. Do każdego z tych stylów trzeba również dopasować odpowiednie łączniki. Berker by Hager proponuje serie dopasowane do każdego stylu. Dzięki kreatorowi na stronie można sprawdzić, jak dana seria łączników i gniazdek będzie pasować do naszego wnętrza. Sprawdźcie sami: Kreator.