Dom lub mieszkanie składa się zwykle z części dziennej – salon, jadalnia, kuchnia a nawet biuro oraz z części nocnej/rodzinnej – sypialni, pokoi, łazienek. Najczęściej to właśnie salon stanowi największą przestrzeń ze wszystkich pomieszczeń. Niekoniecznie musi być duży, jednak przy aranżacji powinniśmy zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

Większość nowo budowanych domów właśnie w salonie posiada duże okno tarasowe. Tak też jest w większości mieszkań to właśnie w tym pomieszczeniu zazwyczaj spotkamy się z wyjściem na balkon. Jest to bardzo dobre rozwiązanie aby uzyskać maksymalną ilość światła dziennego. W końcu salon to część dzienna domu, w której spędzamy najwięcej czasu. Z drugiej strony źle umiejscowione wyjście tarasowe/balkonowe może spowodować, że ta ważna przestrzeń naszego domu będzie zupełnie nieustawna. Jeśli mamy na to miejsce, a w domu czy mieszkaniu nie mamy zaplanowanej jadalni, to właśnie tutaj powinniśmy usytuować stół rodzinny. Dzięki dużemu oknu będziemy mieć sporo naturalnego światła podczas posiłku.

Living room

Bardzo popularne i montowane niemalże w każdym nowo wybudowanym domu są ozdobne kominki w salonie. Kominek taki warto usytuować w najbardziej centralnym punkcie domu. Spełniać on będzie również źródło ciepła np. w zimie. Popularne są też rozwiązania aby kominek znajdował się na ścianie zewnętrznej, a po drugiej stronie ściany, na tarasie znajdował się również grill. Nie jest to jednak ekonomiczne rozwiązanie ponieważ dużo ciepła znajdującego się w komunie oddawane jest na zewnątrz budynku. Kominki mogą przybierać obecnie różnorakie formy. Mogą być zabudowane w ścianie, narożne, półotwarte lub całkowicie otwarte z każdej strony. Ich kształt też możemy dobrać według naszych upodobań – może być kwadratowy, prostokątny lub okrągły. W salonach, w których nie mamy zbytnio miejsca na kominek możemy wstawić tzw. kozę czyli niewielkich rozmiarów żeliwny kominek na węgiel lub drzewo. Wybór kominka zależy od dominującego stylu jaki panuje w naszym salonie.

Oczywiście aranżując salon nie możemy zapomnieć o kolorach i fakturach. W dużych salonach możemy poszaleć z kolorystyką, serwując nawet czarne ściany czy podłogi. W mniejszych sprawdzą się jasne barwy na ścianach. Optycznie powiększą one pomieszczenie. W latach 80 i 90 ubiegłego wieku popularne było wykładanie podłogi wykładziną. Dzisiaj jednak preferowane są panele, naturalne drewno czy płytki drewnopodobne. W salonie jednak idealnie sprawdzi się dywan na większej części pomieszczenia.

Małe akcenty w salonie dodadzą mu klimatu i smaku. Odpowiednie oświetlenie w postaci lamp czy żyrandoli oraz odpowiednio dobrane łączniki i gniazda będą podkreślać urok pokoju, w którym spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia. W naszej aranżacji proponujemy wam czarną odsłonę łączników Berker TS Crystal Ball. Berker TS Crystal jest wariantem Berker TS ze szklaną podstawą i przyciskami z oryginalnego CRYSTALLIZED™ – Swarovski Elements. Jego zabarwienie można dopasować indywidualnie do każdego wyłącznika.