Styl nowoczesny żywi w sobie idee modernizmu, przez co zwany jest również stylem modernistycznym. Niewielu wie, że styl ten nie jest wcale tak nowoczesny, jak na to wskazuje nazwa. Powstał bowiem w latach ok. 1918-1975, zakładających całkowite odejście nie tylko od stylów historycznych, ale również od wszelkiej stylizacji. W założeniu stylu modernistycznego jest tworzenie formy, funkcji i konstrukcji budynku niemal wyłącznie z istniejących uwarunkowań materialnych.

W stylu nowoczesnym najważniejszym elementem jest funkcja, jaką ma pełnić budynek. Jego forma a w konsekwencji wygląd nie liczy się tak jak jego funkcjonalność. Mówi o tym główna maksyma modernizmu, określona przez Louisa Henrego Sullivana (naczelnego architekta stylu modernistycznego), która brzmi: forma wynika z funkcji (“form follow function“). Do dzisiaj styl modernistyczny cechuje się funkcjonalnością i oszczędnością firmy. Każdy, kto kocha przestrzenie i naturalność odnajdzie się w tym stylu.

page-modernizm1

W domu w stylu nowoczesnym granice między pomieszczeniami zacierają się i przenikają wzajemnie. Nie ma podziału między jadalnią, kuchnią i salonem. Sypialnia połączona jest z łazienką i garderobą. Obszar poszczególnych pomieszczeń dzieli się jedynie przejściami materiałów i kolorów na ścianach czy podłodze. Często stosowane są szklane drzwi przesuwne oraz ściany działowe z luksfer. Elementami poniekąd dekorującymi nasze wnętrze są drewniane lub stalowe wykończenia np. klamki w drzwiach, proste, lecz widoczne karnisze, nogi od stołu czy sofy. To ich zadaniem jest nadanie surowemu wnętrzu nuty intrygi i elegancji. Oczywiście prostota i funkcjonalność tych przedmiotów jest na pierwszym planie.

Do modernistycznego wnętrza trzeba dobra odpowiednie oświetlenie, które w każdej aranżacji powinno stanowić klucz do osiągnięcia zamierzonego efektu. To za jego pomocą odpowiednio modulujemy przestrzeń. Jeśli wykorzystamy je umiejętnie, będziemy mogli zamaskować niedostatki wnętrza, powiększyć małe przestrzenie i nadać im smaku. To samo tyczy się łączników. Odpowiednio dobrane będą idealnie komponować się z modernistycznym wnętrzem. Proponujemy wam serię Berker B.IQ, który łączy kreatywność z inteligentną technologią. Wielokrotnie nagradzany za design przycisk umożliwia połączenie wielu funkcji systemu KNX, aby w prosty sposób sterować inteligentnymi budynkami.