Nie ma chyba bardziej uniwersalnego koloru jak beżowy – jest jasny, przyjemny, nie widać na nim brudu jak na białym i praktycznie każdy kolor do niego pasuje. Dlatego też beżowe aranżacje wnętrz mają tylu zwolenników.

Beżowy, jako kolor pozwala stworzyć neutralność na ścianie. Barwa ta wcześniej była często używana, jako określenie naturalnego koloru tkanin takich jak jedwab i len, przed farbowaniem – stąd jego neutralność i naturalność. Beżowy sam w sobie nie zaskakuje, jednak już  w połączeniu z innymi kolorami może sprawić wrażenie wnętrza dokładnie takiego, jakie zaplanowaliśmy. Na przykład łącząc na ścianach z szarością, bielą czy kremem możemy osiągnąć efekt ‘bezpiecznego’ tła dla wyraźnych mebli. Jednak wybór konkretnego odcienia beżowego do wnętrza odgrywa kluczową rolę, o czym nie powinniśmy zapominać. Możemy wybierać w jasnych beżach niczym chamois, ecru, caffe macchiatto czy cielesne odcienie tej barwy. Beż może być również ciemniejszy, bardziej intensywny, aż do momentu wpadania w brąz.

page-bezowy

Beżowe ściany sprawdzają się niemal w każdym wnętrzu – zarówno w salonie, sypialni jak i dziecięcym pokoju czy przedpokoju. Zastosowane, jako czyste połączenie z brązem będzie bardzo subtelnie podkreślać eleganckość takich miejsc jak restauracja czy kawiarnia – tam gdzie chcemy się odprężyć i pobyć w towarzystwie znajomych. Przy doborze odcienia beżu w naszym wnętrzu należy jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Przede wszystkim ważne jest czy i ile okien mamy na w pomieszczeniu oraz ile światła w ciągu dnia przez nie wpada. Oczywistym jest, że jasny beż w połączeniu z południową nasłonecznioną stroną domu i dużymi oknami sprawi wrażenie, że ściany są białe. Natomiast ten sam odcień zastosowany po ‘ciemnej’ stronie domu będzie beżowym, intensywnym kolorem. Drugim ważnym elementem są punkty oświetlające nasze pomieszczenie. Nie chcemy przecież efektu brudnych narożników – a takim możemy osiągnąć, jeśli dobrana barwa nie będzie współgrała z lampami we wnętrzu. Trzecią rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy doborze odcienia beżu są kolory, jakie dominują w naszej aranżacji. Beż może okazać się monotonny i nudny lub też w sposób delikatny rozpromienić zbyt kolorowe pomieszczenia.

Jeśli beż nas zauroczył, możemy zastosować beżowe łączniki lub gniazdka, jako jeden z elementów wykończenia wnętrza berker K.1, gdzie przejawia się sztuka minimalizmu. Dzięki temu świetnie sprawdza się on w ponadczasowych, klasycznych wnętrzach.