Aranżując łazienkę, jak zresztą każde inne pomieszczenie, łatwo jest popełnić błędy, które w konsekwencji sprawią, że nasza piękna wizja stanie się brzydką rzeczywistością. Jakie są najpopularniejsze pomyłki jakie możemy popełnić podczas wykańczania łazienki?

bledy-w-aranzacji-lazienki (2)

W pierwszej kolejności podczas dekoracji łazienki decydujemy o tym, jaki rodzaj ścian i podłogę zrobimy. Nadal najpopularniejszym rozwiązaniem są płytki. Nie trudno tutaj o pomyłkę. Szczególnie, że do naszej decyzji pozostaje to czy będą one wzorzyste czy gładkie, matowe czy błyszczące, z fugami kontrastującymi czy pasującymi do koloru wybranych płytek. Słuchając fachowców wiemy, że warto nie warto wybierać jasnych, matowych płytek podłogowych ponieważ w bardzo krótkim czasie stają się brudne i trudne w utrzymaniu. Z podobnego powodu nie warto w łazience wybierać również białych fug.  Warto również, dla naszego bezpieczeństwa, zdecydować się na płytki antypoślizgowe w łazience.

bledy-w-aranzacji-lazienki (3)

Meble – niby praktyczny przedmiot, jednak posiadający swoją estetyczną funkcję. Musimy dobierać je z głową! Szczególnie ważny jest wybór tej samej serii od tego samego producenta. Zazwyczaj można znaleźć gotowe zestawy, dzięki którym chaos nie zapanuje w naszej aranżacji. Po wyborze płytek, zakup mebli powinien być drugim w kolejności. Dopiero jak mamy meble (chyba, że decydujemy się wybrać rozwiązanie ‘szyte na miarę’) powinniśmy poszukać umywalki. Powinna ona pasować rozmiarem, wyglądem i funkcjonalnością. Pamiętajmy również że biel, bieli nie równa. Dlatego jeśli armatura w łazience ma być biała, warto również wybrać z jednego asortymentu od jednego producenta. Lustro to kolejny element potrzebny w łazience. Odpowiednio ustawione może powiększyć nawet najmniejszą łazienkę. Musimy jednak pamiętać aby dobrać je z głową. Eksperci radzą, aby lustro nad umywalką kończyło się min. 180cm nad podłogą. Warto również powiesić je nieco wyżej niż brzeg umywalki – dzięki temu nie będziemy musieli przecierać go po każdym myciu rąk.

bledy-w-aranzacji-lazienki (4)

Źródło zdjęć: www.pinterest.com

Kolejnym błędem jest złe oświetlenie łazienki. Powinno być kilka źródeł światła: główne, oświetlające całą przestrzeń, oraz dodatkowe, które powinno padać na całą twarz i nie powodować cieni. Źle ustawione gniazdka i łączniki to również częsty błąd podczas aranżacji łazienki. Zbyt blisko źródła wody mogą stanowić ryzyko dla zdrowia i życia. Zbyt daleko nie będą funkcjonalne. Główny łącznik oświetlenia wewnątrz łazienki powinien znajdować się przed wejściem do niej. Gniazdka natomiast powinny być w miejscu dostępnym np. dla suszarki, ale warto również przemyśleć, czy nie będziemy montować kaloryfera, który potrzebuje punktu z prądem. Najczęściej jednak zapominamy o włączniki do wentylacji. Powinien to być osobny przycisk, najlepiej wewnątrz łazienki.

W naszych seriach znajdują się specjalne wodoodporne rozwiązania, dzięki czemu mamy pewność, że są bezpieczne. W proponowanych aranżacjach zastosowaliśmy serie