Zgodnie z tradycją, 14 lutego obchodzony jest dzień św. Walentego. Święto to przywędrowało do Polski z zachodu i przyjęło się bardzo dobrze. Walentynki to w końcu święto miłości. A gdyby tak zaprosić ten romantyczny nastrój do naszego domu na stałe?

Romantyzm to epoka w historii sztuki i historii literatury trwająca od lat 90. XVIII wieku do lat 40. XIX wieku. Styl romantyczny we wnętrzach również ma początki w tamtym okresie. Styl romantyczny pasuje do każdego charakteru. Nawet jeśli na co dzień jesteśmy rzeczowi i analityczni, w upodobaniach aranżacyjnych możemy pozwolić sobie być niepoprawnymi romantykami. Przez specyfikę dekoracyjną tego stylu możemy powiedzieć, że sprzyja n energii życiowej i biznesowej ponieważ jest dobrym miejscem aby odpocząć, wyciszyć się i zrelaksować. A to przecież bardzo ważne gdy wracamy do domu po ciężkim dniu pracy. 

Styl romantyczny to przede wszystkim lekkość i subtelność. Właściwe meble, odpowiednie barwy i motywy oraz stylowe elementy dekoracyjne – to właśnie one mają wpływ na romantyzm we wnętrzach. Nie musimy jednak od razy kupować manekina krawieckiego, gromady aniołków czy serduszek. Jeśli zależy nam na utrzymaniu w mieszkaniu stylu romantycznego wybierzmy się na targowisko czy do sklepu z antykami i poszukajmy coś delikatnego, ręcznie robionego. Na pewno odda to zdecydowanie więcej romantyzmu niż oklepane bibeloty dekoracyjne. Pamiętajmy o tym że romantyczne meble są lekkie i jasne ale niekoniecznie białe. Mogą być proste, niczym w stylu skandynawskim lub też jak stylowe ludwiki czy meble w stylu prowansalskim. Szczególne znaczenie dla stylu romantycznego będą każdego rodzaju dodatki zdobione techniką decoupage np. biurko z ręcznie zdobionymi szufladami w kwiaty. Szukając powiązania stylu z innymi możemy zauważyć podobieństwo do wiejskich wnętrz angielskich czy francuskich. Styl czerpie również z boho i vintage. 

romantic1

 

Źródło zdjęć: www.tophomedesignz.blogspot.com

Wszystkie odcienie czerwieni to przede wszystkim kolorystyka stylu romantycznego. Kojarzy się bowiem z miłością, żarem i ciepłem. We romantycznych wnętrzach możemy odnaleźć również barwy beżu, błękitu czy seledynu, ale wszystkie raczej w odcieniach pastelowych. Brakuje tu wyrazistych kolorów takich jak np. w stylu pop. Pomieszczenia w stylu romantycznym są słodkie i lekkie. Dodatkowy charakter dodaje im odpowiednie oświetlenie – żyrandole czy klinkiery odbijające się w lustrach w efektownych ramach zawieszonych na ścianach romantycznych wnętrz. Lejące się materie na oknach i lampy osłonięte abażurami z plisowanych i drapowanych tkanin podkreślą marzycielski, romantyczny wystrój wnętrza. W romantycznej sypialni na przykład często można spotkać łoże osłonięte baldachimem z lekkiego, miękkiego materiału w pastelowych kolorach. 

W stylu romantycznym koniecznie musi znaleźć się elementy kwiatowy. Tapeta, zasłona czy obicie kanapy w kwiaty nada wnętrzu miękkiego, przyjemnego charakteru. Doskonałym pomysłem jest zestawianie wzorzystych kawałków tkanin na jednym sprzęcie. Jak w żadnym innym, w stylu romantycznym ważne są stylowe dodatki: wazony, świeczniki, figurki i obrazki. Tak delikatne wnętrza nie mogą zostać przytłoczone, jednym, źle dobranym akcentem. Stad też ważne jest przemyślenie wyboru również łączników i gniazdek, które swoją delikatnością a zarazem elegancją będą dopełniać romantyczne wnętrza. Proponujemy serię Berker 1930 Rosenthal wykonaną z prawdziwej porcelany Rosenthal.