Kratki towarzyszą dekoracji wnętrz od lat. Choć większości najczęściej kojarzy się z kuchnią, można je wykorzystać w każdym pomieszczeniu – salonie, pokoju dziecięcym, łazience, jadalni czy przedpokoju. Jakie kraty wybrać?

Wzór kraciasty możne występować na różnych tkaninach tj. zasłony, obrusy, pokrycia sof, pościeli, ścierki, koce, ręczniki ale również jako element dekoracyjny ściany czy podłogi. Kratka może być drobna lub duża. Można w niej wykorzystać różne barwy nadając tym charakter i urok lekko rustykalny, sielski i przytulny. Mogłoby się wydawać, że krata to wzór który sprawi, że wnętrze będzie przepełnione. Nic bardziej mylnego. Kraty nadają wnętrzu charakter porządku i równowagi. Bardziej odważni mogą w jednym pomieszczeniu łączyć kraty z innymi wzorami np. paskami, kwiatami czy grochami. Sztuką jednak jest aby połączenia te pasowały do siebie i nie wprowadzały we wnętrzu chaosu i przeładowania. 

krata2

Szkocka kratka zwana również tartanem jest wielokolorowa, w stonowanych odcieniach. Tkanina ta o posiada kraciasty wzór utworzony z krzyżujących się różnej szerokości i barw pasów przebiegających w takim samym porządku zarówno wzdłuż osnowy, jak i wątku. W klasycznej szkockiej kracie pasy zostają odwzorowane w sposób lustrzany zarówno w pionie jak i poziomie. Niektóre szkockie kraty (np. tartanie Jukonu) zamiast lustrzanego odbicia posiadają zwykłe kopiowanie, lub (w kracie zwanej American with eagle) wprowadza się dodatkowe prążki burzące symetrię. Tartany do XVIII w. najprawdopodobniej nie miały ściśle określonych, klanowych wzorów. Od XIX w. wraz z renesansem świadomości narodowej Szkotów i modą na tradycje ujednolicono wzory tartanów, przypisując ściśle określone wzory odpowiednim klanom, jednostkom wojskowym, organizacjom, miastom i hrabstwom. Wybierając zatem wzór szkockiej kraty warto dowiedzieć się czy nie ma on głębszego znaczenia. Szkocką kratę najczęściej można spotkać na obiciach mebli i tapetach oraz takich elementach wyposażenia wnętrz jak dywany, koce i zasłony. 

krata

Kratka Vichy jest jednym z symboli francuskiego stylu wnętrzarskiego. Zwana również kratą gingham czy w polskiej terminologii kratą obrusową. Krata ta na tle innych wyróżnia się przede wszystkim prostotą. To dwa kolory przędzy, które przecinają się pod kątem prostym, tworząc symetryczny wzór złożony z małych kwadratów. Duży kontrast wzoru na tkaninach w kartę vichy sprawia, że w wielu przypadkach jest ona najbardziej wyrazistym i dynamicznym elementem całej dekoracji wnętrza. Białe tło doskonale eksponuje kontrastową kratę, przyciąga uwagę i wprowadza ciekawe urozmaicenie do całej aranżacji. Dużą zaletą tego wzoru jest to, że jest ponadczasowy, co przy kratach nie jest takie oczywiste. Jedne się nudzą, inne z upływem czasu tracą „świeżość”, a kratka gingham jest i będzie zawsze modna. Kratka Vichy w formie skromnych, drobnych wzorków najlepiej sprawdza jako wzór dodatków i akcesoriów kuchennych (zasłonki, obrusy, ściereczki, rękawice i poduszki na krzesłach) lub tekstylia sypialniane. Bielizna pościelowa i nocna w drobną krateczkę to już klasyka, dziś znowu na czasie. Wersja XL doskonale prezentuje się na obiciach i poduszkach dekoracyjnych.

krata4

Krata burberry czyli angielska krata to słynna to biała, czerwona i czarna kratka na beżowym tle. Kratką Burberry nikt prawdopodobnie nie zainteresowałby się, gdyby nie zbieg okoliczności podczas letniej olimpiada w Tokio w 1964 r. gdy brytyjskie sportsmenki przyleciały na wydarzenie. Wysiadając z samolotu ze względu na upał zdjęły trencze podszyte kraciastym wzorem i przewiesiły je sobie przez ramię. Wyszło tak, że podpinka była bardzo dobrze widoczna. W ten sposób fotografom udało się uchwycić wzór i opublikować wraz ze zdjęciami sportsmenek na pierwszych stronach gazet. Światowi kreatorzy mody oszaleli, widząc w tym celowy zabieg projektantów twórcy wzoru Thomasa Burberry. To właśnie wtedy “angielska kratka” stała się symbolem elegancji. Krata burberry dodaje więc wnętrzom prestiżu. Kraciaste wzory mogą zdobić wszystko: tkaniny dekoracyjne, obicia, poduszki, abażury, dywany, pledy i pościel, tapety i ceramikę.

Jeśli dalej nie jesteś przekonany o wartości kraciastych wzorów wystarczy przyglądnąć się różnych stylizacją wnętrz, w których został wykorzystany. Krata pasuje niemalże wszędzie. A do krat pasują nasze łączniki i gniazdka. W przedstawionych aranżacjach wykorzystaliśmy serie R.3, 1930 oraz 1930 Rosenthal.

Źródło zdjęć: www.mojewnetrza.bloog.pl