Z inteligencją domu jest jak z inteligencją u ludzi to oczywiście kwestia umowna. Nie jest to również inteligencja rozumiana dosłownie jako świadome reagowanie na bodźce. Ale przecież nie chcemy rozmawiać ze swoim mieszkaniem o XIX-stowiecznej poezji francuskiej, tylko wygodniej w nim mieszkać. Inteligentny dom to wygoda. Jest to system, który ma odpowiednio reagować na nasze potrzeby i warunki zewnętrzne.

domovea_tablette_11c

Instalacja elektrotechniczna

Cała inteligencja domu jest zawarta w instalacji elektrotechnicznej, systemie czujników, które rejestrują zmiany wewnątrz i na zewnątrz budynku, aby zmaksymalizować wydajność działania i wygodę użytkowania. Historia inteligentnego domu sięga lat 70-tych w Stanach Zjednoczonych. Systemy kontroli produkcji zautomatyzowanej i optymalizacji środowiska rozwoju roślin rozwijane przez kolejnych 10 lat pozwoliły na stworzenie podobnych rozwiązań dla celów biurowych, a następnie do użytku prywatnego.

Building Management System – system zarządzania budynkiem

Zasadami działania BMS są integracja, kontrola, monitorowanie, optymalizacja i raportowanie na podstawie czujników i informacji z różnych systemów elektrycznych, elektronicznych i informatycznych. Może na przykład na podstawie temperatury powietrza zwiększyć moc ogrzewania w tylko jednym pomieszczeniu. Innym ciekawym zastosowaniem jest symulacja obecności domowników – gaszenie i zapalanie światła w konkretnych pomieszczeniach, włączanie urządzeń RTV itp. Ten system może także reagować na ewentualne próby włamania, automatycznie wzywając policję.

W kwestii wygody użytkowania najważniejszym elementem wydaje się być umiejętność zapamiętywania upodobań każdego domownika i reagowania na sam jego powrót do miejsca zamieszkania. Personalizacja nie tylko pozwala na zwiększenie komfortu życia, lecz także na  przewidywanie oczekiwań, np. jeżeli system stwierdzi, że użytkownik śpi, wtedy przyciemnia światła.

Domovea KNX

Rozwój technologii pozwala na korzystanie z systemu zarządzania na komputerze, na stronie internetowej, a nawet na smartfonie, co jest bardzo dogodnym rozwiązaniem – w końcu nie zawsze mamy ochotę na takie same powitanie ze strony swojego domu. Wystarczy wtedy uruchomić aplikację – i już. Czego więcej chcieć?