Loft, czyli poddasze lub strych to nazwa dla mieszkań urządzonych w starych fabrykach czy magazynach. Natomiast jeśli chodzi o dziecięcy loft – tu sztuka dekoracji wnętrz stawia wysoko poprzeczkę. Dla dzieci bowiem loft to zupełnie coś innego.

Dziecięcy loft to nic innego jak umieszczone wyżej łóżko, pod którym dalej znajduje się część mieszkalna np. szafa, biurko czy miejsce do zabawy. Podział pomieszczenia na dwie części – dolną i górną, przypomina swoim ułożeniem nowo budowane budynki mieszkalne, gdzie na dole znajduje się część dzienna, a na górze pokoje i sypialnie. Układ ten powoduje, że w pomieszczeniu mamy więcej miejsca a dodatkowo, umieszczone wyżej łóżko stanowi idealne miejsce na dodatkowe zabawy np. w fortece czy księżniczkę w wieży. Dzieci uwielbiają tego typu układ pokoju. Stanowi dla nich zarówno tor przeszkód, po którym trzeba się wspinać ale również osobne miejsce do spania, nauki i zabawy.

Dzieciecy-loft (2)

Źródło zdjęć: www.pinterest.com

Lofty dobrze sprawdzają się w małych pomieszczeniach, w szczególności w starym budownictwie blokowym gdzie pokoje są naprawdę małe. Wówczas dzięki wykorzystaniu całej przestrzeni pokoju możemy stworzyć wnętrze nawet dla dwójki dzieci. Wystrój wnętrza pokoju dziecięcego w stylu loft nie musi nawiązywać do tradycyjnej wersji znanych nam loftów. Nazwa ta nie oznacza, że musimy stosować w pomieszczeniu minimalistyczne, surowe dekoracje. Dziecięce lofty mogą być zrealizowane w dowolnym stylu. Wiadomo jednak, że dzieci lubią kolorowe, inspirujące wnętrza dlatego warto postawić tu przede wszystkim na rozwiązania pobudzające kreatywność dzieci, a nie jedynie na pasujące do reszty domu dekoracje. Przykładem ciekawego loftu dziecięcego jest wykorzystanie motywu drzewa w pokoju, gdzie część nocna umiejscowiona jest na gałęziach drzewa. Innym pomysłem może być dekoracja wnętrza w stylu kokpitu samolotu czy ciężarówki. Dzieci lubią także wersje z drewnianym domkiem, w którym mogą spokojnie spać.

Tak czy inaczej, stworzenie loftu w pokoju dziecięcym poza wartościami praktycznymi czy estetycznymi, powinno być z góry przemyślane i zaplanowane. Tworząc dolne i górne ułożenie pokoju nie zapomnijmy o bezproblemowym dostępie do gniazdek i włączników z każdego miejsca pomieszczenia. Nic tak nie frustruje przecież jak brak gniazdka w miejscu, w którym jest najbardziej potrzebne. W podanym przykładzie wykorzystaliśmy łączniki Berker by Hager z serii R.classic. Prosta, okrągła forma klasyczny wygląd i funkcjonalność to zalety tego rozwiązania.