Moda na łączenie kuchni z salonem to trend który możemy śledzić od ok 10 – 15 lat. Większość projektów domów posiada właśnie takie rozwiązanie. Musimy jednak pamiętać, że łączenie salonu i kuchni niesie za sobą pewne konsekwencje. Zarówno te dobre jak i negatywne.

Kuchnia z salonem to pewnego rodzaju standard w nowoczesnym budownictwie. Nowo budowane domy ale też mieszkania posiadają w sporej większości otwartą kuchnię i spory salon połączone ze sobą jadalnią. Lub przynajmniej posiadające w niedalekiej odległości miejsce na wspólne spożywanie posiłków. Połączenie to jest szczególnie korzystne dla dużych rodzin oraz osób lubiących spotkania towarzyskie. Kuchnia – od pradawnych dziejów jest miejscem gdzie spotykają się rodziny i przyjaciele. To najlepsze miejsce do długich rozmów, zdradzania sekretów i obmyślania planów. A wszystkiemu służą piękne zapachy znad pieca oraz pyszności w lodówce. Ponadto kuchnia to szczególne miejsce w którym spotykały się przeważnie kobiety. Salon natomiast to miejsce które z definicji służy spotkaniom towarzyskim. Lata temu to tutaj spotykali się mężczyźni aby przy odrobinie alkoholu prowadzić zacięte rozmowy czy grać w szachy lub karty. Stąd też łączenie salonu z kuchnią z czasem stało się najlepszym rozwiązaniem aby nie dzielić, a łączyć przebywających w mieszkaniu ludzi.

otwarta-kuchnia-z-salonem (2)

Źródło zdjęć: www.betterdecoratingbible.com

Połączenie salonu i kuchni to przede wszystkim możliwość swobodnej rozmowy z wszystkimi. Jest to miejsce codziennych spotkań całej rodziny a podczas imprezy – główne miejsce w którym odbywa się prywatka. Dzięki otwartej przestrzeni możemy cieszyć się pięknymi zapachami dobiegającymi z kuchennego pieca lub też swobodnie brać udział w zabawach w salonie podczas przygotowywania potraw. Pomimo, tych jakże ważnych zalet łączenia salonu z kuchnią – konsolidacja tych dwóch pomieszczeń niesie za sobą również negatywy. Na przykład, jeśli nie udadzą nam się wypieki, zamiast przyjemnego zapachu ciasteczek zaskoczymy domowników niezbyt przyjemnymi zapachami dobiegającymi z piekarnika. Druga wada to hałas. Gotowanie nie należy do cichych czynności. Tak więc spokojne oglądanie telewizora w salonie zakłócić może głośna zmywarka, włączony piec czy okap. Nie możemy też niespostrzeżenie podkraść z lodówki pyszności przygotowanych na inną okazję.

W dekoracji wnętrz połączenie kuchni z salonem to również nie lada wyzwanie. Musimy być konsekwentni i wybierając styl a później akcesoria musimy kierować się tym samym. Kolorystyka nie może się gryźć, styl kuchni musi pasować do salonu. Lampy, firany czy podłoga muszą tworzyć spójną przestrzeń. Nawet tak małe akcenty jakimi są łączniki czy gniazdka muszą być przemyślane i dobrane w sposób pasujący do całego pomieszczenia. Polecamy przed dokonanie zakupu sprawdzić w naszym kreatorze wnętrz, która seria będzie pasować nie tylko do naszego salonu ale również kuchni czy innego pomieszczenia. Pamiętajmy, że w dobrym projektowaniu liczy się detal.

otwarta-kuchnia-z-salonem (3)