Jeśli zastanawiacie się nad wyborem stylu do waszego wnętrza, miałby być delikatny a jednak utrzymany zgodnie z tegorocznym trendem – shabby chic, to styl dla was. Pełen nieprzemijającego uroku, ciepły i delikatny jednak z wykorzystaniem podniszczonych mebli, które w tym roku są szczególnie modne. 

Shabby chic to styl zaprezentowany nie tak dawno temu, bo w 1980 roku przez angielską stylistkę Rachel Ashwell, która na co dzień mieszka i pracuje w USA. Styl stał się bardzo popularny w szczególności po wydanej przez Rachel książce o tym samym tytule. Inspirowany jest domostwami z centralnej Francji i Anglii w których to antyczne meble zgodnie harmonizują ze sprzętami pochodzenia starowiejskiego, współczesne meble ozdobione są romantycznymi elementami. Producenci i dekoratorzy bardzo szybko podłapali styl ‘wytartego szyku’. Zaczęto tworzyć sztucznie postarzane meble i elementy dekoracji wyglądające jak antyki. Dzięki temu dekoracja wnętrz w stylu shabby chic stała się łatwa i stosunkowo tania.  

shabbychic2

Charakterystyczne elementy stylu to przede wszystkim meble i elementy dekoracji ze śladami zużycia. Wartościowe są szczególnie zabytkowe przedmioty, które są naturalnie podniszczone. W zamian można zastosować elementy sztucznie postarzane. Służą temu różne metody: w materiale, głównie drewnie, robi się np. spękania, drobne ubytki i obtarcia albo nierównomiernie maluje wieloma warstwami farby, co daje efekt wytartej ze starości powierzchni. Na metal najczęściej nanosi się patynę, a nawet rdzę. Inną cechą charakterystyczną jest niejednorodność stylu. We wnętrzu shabby chic nie powinno stawiać się mebli z kompletu. Natomiast bardzo dobrze wyglądają np. masywne wiejskie stoły z kunsztownie zdobionymi fotelami (np. z epoki Ludwików) i wygodnymi współczesnymi kanapami. Różnorodne są też naczynia – od delikatnej porcelany po gruby fajans. Całość utrzymana jest w pastelowej kolorystyce – bielach, kremach, beżach i szarościach. Blade odcienie różu, błękitu i zieleni oraz spłowiałe brązy to kolorystyka szczególnie kobieca. Szczególnie cenione w tych wnętrzach są różnego rodzaju romantyczne dodatki takie jak koronki, motywy różane, haftowane napisy na poduszkach i pościelach dzięki którym jeszcze bardziej podkreślony jest dziewczęcy ale również wiejski charakter pomieszczeń. 

shabbychic1

Źródło zdjęć: www.shabbychic.com

Do tak delikatnych wnętrz pasować będą równie delikatne i tradycyjne łączniki z serii Berker 1930 Rosenthal. Dzięki zastosowaniu porcelany sprawiają wrażenie trwałych i subtelnych akcentów w tak przyjemnym dla oka wnętrzu jakim jest shabby chic.