Kto z nas nie marzy o ciepłej podłodze jak wstaje z łóżka lub wychodzi spod prysznica w łazience? Ogrzewanie podłogowe ma coraz więcej zwolenników. Wydawać by się mogło, że ogrzewanie podłogowe jest wynalazkiem XX wieku. Nic bardziej mylnego. Pierwsze wzmianki o ciepłych podłogach pochodzą ze starożytnej Grecji (około 200 lat p.n.e.). Ogrzewanie podłogowe mieli również starożytni Rzymianie. Wówczas to ciepłe powietrze rozprowadzane było specjalnymi kanałami w podłodze i służyło do ogrzania łaźni czy domów patrycjuszy. Przykłady takiego systemu ogrzewczego można oglądać np. w ruinach łaźni rzymskich w Trewirze (Trier – miasto na terenie współczesnych Niemiec) i Pompejach ( Włochy). Na ślady ogrzewania podłogowego z kanałami powietrznymi w podłodze natknięto się również w 1967r. podczas instalowania elektrycznego ogrzewania Sali Rycerskiej Zamku w Malborku.
Zatem tradycja ogrzewania podłogowego jest długoletnia a przez ekonomiczność (koszty eksploatacji są niższe o 20% poprzez obniżenie temperatury zasilania), komfort (możesz dowolnie aranżować wnętrza, umyta podłoga szybciej wyschnie, a dzięki warstwie izolacyjnej w podłodze lepiej są wytłumione pomieszczenia), estetykę (elementy grzewcze są niewidoczne, nie ma wilgoci w domu) ogrzewanie podłogowe jest coraz bardziej popularne.
Nasze ogrzewanie podłogowe może być wykonane z przewodów grzewczych – układane bezpośrednio w warstwie wylewki betonowej (nad izolacją termiczną i hydroizolacją podłogi) lub z mat grzewczych – układane bezpośrednio pod materiałem wykończeniowym podłogi (na wylewce lub na istniejącej starej podłodze). Na takim ogrzewaniu powinniśmy ułożyć podłogę z materiałów o małym współczynniku oporu ciepła. Może to być terakota, gres, marmur, granit, wykładziny dywanowe, wykładziny z tworzyw sztucznych w specjalnym wykonaniu, czy mozaika drewniana. W ostatnich czasach powszechne staje się stosowanie elektrycznego ogrzewania podłogowego pod panelami i parkietem. Wiąże się to z koniecznością użycia specjalistycznych produktów – np. parkiet z warstwa przeciw prężną.
O prawdziwym komforcie, związanym z dostosowaniem temperatury do naszych potrzeb oraz możliwością różnicowania temperatur w poszczególnych pomieszczeniach możemy mówić dopiero, gdy zastosujemy elektryczną regulację temperatury w pomieszczeniach. Można ją kontrolować dzięki odpowiedniemu ułożeniu rur lub temperaturze wody zasilającej pętlę ogrzewania podłogowego. A wszystko to dzięki inteligentnemu sterowaniu. Przyciski wielofunkcyjne Berker TS i Berker TS Sensor są doskonałym elementem wykończenia wnętrz. Berker TS i Berker TS Sensor umożliwiają sterowanie od dwóch do ośmiu obwodów/urządzeń. Oprócz sterowania Berker TS Sensor ma wbudowanych dziewięć diod, które mogą pełnić funkcję informacyjną albo nawigacyjną.
Zostaw komentarz