Myśleliście kiedyś o tym, żeby wasz dom – poza funkcjonalnością i estetyką, był również wspomnieniem miejsc, za którymi tęsknicie? Przypominał regiony świata, do których chętnie wrócicie? Tak właśnie jest w przypadku wnętrz w stylu prowansalskim. Słoneczne pola kwitnącej lawendy, malownicze kamienne domki, zapach tymianku i smak dobrego wina to właśnie region, z którego wywodzi się omawiany styl dekoracyjny.

Prowansja to kraina historyczna w południowo-wschodniej Francji, nad Morzem Śródziemnym. To tutaj znajduje się słynne Lazurowe Wybrzeże, słynące z piaszczystych plaż, przejrzystej lazurowej wody, dobrej pogody przez cały rok oraz miast: Monako, Cannes, Nicei czy Saint Tropez. Dlatego właśnie styl prowansalski to ciepłe, jasne kolory tj. biel i słoneczny żółty połączone często z jasnym fioletem, błękitem czy oliwkową zielenią przypominającymi morze śródziemne i pola kwiatów lawendy.

Trend prowansalski odwołuje się do sielskiego klimatu, przyjemnego, domowego ciepła, który idealnie podkreślają w naszym wnętrzu meble wykonane metodą przecierki w kolorach bieli, beżu, szarości czy w jasnych odcieniach żółtego. Można je delikatnie ozdobić motywami florystycznymi, na przykład kiściami winogron, kwiatami lub kłosami zbóż. Tak wykończone meble dodadzą naszemu wnętrzu niezapomnianego klimatu.

 

page-styl-prowansalski

 

Bardzo popularnym motywem stylu prowansalskiego jest kuchenna wyspa. Zazwyczaj blat jej wykonany jest z marmuru lub granitu, fronty szafek natomiast są wykonane z drewna lub przeszklone. Charakterystyczne są także fronty w postaci małej materiałowej zasłony, wykonanej najczęściej z kretonu. Warto tu zwrócić uwagę na dopasowane połączenie kamienia i ceramiki z litym drewnem, przeszkleniami i bawełnianą tkaniną, która powinna posiadać wzory florystyczne, geometryczne czy nawet całe pejzaże.

Do tak sielankowego, ciepłego wnętrza idealnie będą pasować łączniki Berker by Hager – serie 1930. Ich ponadczasowy okrągły kształt idealnie pasuje do ścian utworzonych dzięki przecierkom.