Powrót do naturalności jest bardzo popularnym zjawiskiem w aranżacji wnętrz. Coraz częściej w nowo powstałych budynkach można odnaleźć elementy drewniane, betonowe czy z naturalnego kamienia. Dzisiaj przyjrzymy się aranżacją z wykorzystaniem różnych rodzajów tego ostatniego materiału.

Popularność wykorzystywania kamienia w aranżacji wnętrz i elewacji można zauważyć od wielu lat. Nic dziwnego, ponieważ niesie on za sobą wiele zalet i daje mnóstwo możliwości. Największą zaletą kamiennych wykończeń jest bogactwo kolorów, wzorów i faktur. Dzięki odpowiedniemu wyborowi możemy dopasować je niemalże do każdej aranżacji – od minimalistycznych i nowoczesnych, po klasyczne i królewskie aranżacje. Ściany obłożone kamieniem są trwałe, solidne i prezentują się niezwykle dostojnie, zwracając na siebie uwagę w szczególności w pomieszczeniach gościnnych, kuchni czy łazience.

page-kamienne-2

Do aranżacji wnętrza najczęściej wykorzystywanym kamieniem są granity, marmury, paskówce, łupek, trawertyn czy wapień. Każdy z nich posiada swoje zalety i wady oraz pasuje do innego rodzaju wnętrza. Marmur z powodu licznych domieszek mineralnych występuje w różnej kolorystyce i wzorach. Jest mniej odporny na ścieranie czy matowienie niż np. granit. Granit, jest trwałym materiałem, który można w łatwy sposób poddawać obróbce i polerowaniu dzięki czemu możemy uzyskać piękną, intensywną kolorystykę. Granit nie nasiąka, stąd też często jest wybierany do aranżacji łazienek czy kuchni. Trawertyn charakteryzuje się porowatą nawierzchnią, która może być wypełniona żywicą, przeźroczystym silikonem czy masą kamienną. Wapień ze względu na spore możliwości obróbki jego powierzchni, można stosować w różnych aranżacjach. W zależności od złoża może mieć bogatą strukturę mineralną lub jednolity kolor. Ponadto wapień może być zbity albo miękki (wówczas charakteryzuje się nasiąkliwością i pod wpływem wody matowieje i traci kolor). Piaskowiec składa się z ziaren piasku sklejonych ze sobą lepiszczem. Po wydobyciu jest łatwy w obróbce, jednak z czasem twardnieje i staje się solidnym materiałem dekoracyjnym. Z czasem pokrywa się patyną, jest porowaty i nasiąkliwy. Łupek to błyskotka – dzięki dużej ilości kryształków miki i krzemionki ma migoczącą powierzchnię. Łatwo rozszczepia się na płytki, może być szlifowany i polerowany. Nie nasiąka i jest odporny na ścieranie stąd jest dobrym kamienień do dekoracji w łazienkach czy kuchni.

page-kamienne-1

Elementy kamienne w naszych aranżacjach możemy stosować zarówno jako akcent na ścianie (jedna ściana wyłożona kamieniem zwraca uwagę i podkreśla charakter domu). Kamień może być stosowany również na podłodze – przy odpowiednim zabezpieczeniu  jako podłoga w łazience a nawet jako wykończenie prysznica. Można też stosować kamienne blaty w kuchni czy kamienne parapety – odpowiedni kamień odporny jest na zmianę warunków atmosferycznych, wilgoć i zarysowania. Dla miłośników kamiennych wykończeń Berker by Hager proponuje nowe ramki z łupka naturalnego w serii R.1. Kamienne detale będą ważnym akcentem domu, a dodatkowo idealnie będą komponować się z tak zaaranżowanymi pomieszczeniami.