Coraz częściej mówi się o inteligentnych domach, inteligentnych kuchniach, oświetleniu, żaluzjach czy ogrzewaniu. Warto też wiedzieć, że projektując inteligentną instalację, możemy również zaplanować aby nasza łazienka spełniała wszystkie funkcje, które będą wspierać nasz codzienny tryb życia.

Większość z nas jest przyzwyczajona do standardowej białej, ceramicznej wanny i umywalki czy białej ubikacji. Obecnie jednak do wyboru mamy gamę innych materiałów i kolorów. Możemy zdecydować się na rozwiązania z kamienia, drewna, stali czy szkła. Dodatkowo elementy łazienkowe mogą być wyposażone w różne gadżety – nie tylko elementy masażu w wannie czy pod prysznicem. W łazience możemy zainstalować głośniki i ekrany które dzięki podłączeniu do smartfona i tabletu może kontrolować z każdego miejsca na ziemi. Baterie łazienkowe również mogą posiadać system kontroli inteligentnego domu, dzięki czemu po powrocie z pracy mamy przygotowaną wannę do kąpieli z idealnie ciepłą wodą – o temperaturze takiej, którą ustawiliśmy w naszym inteligentnym oprogramowaniu i/lub którą system po wielokrotnym przygotowywaniu nam kąpieli sam zdecydował, że będzie idealna. Będąc pod prysznicem nie musimy dzisiaj rezygnować z pracy. Podczas jej projektowania możemy sprawić, że będziemy mieć możliwość spod prysznica odpisać na maila czy odebrać telefon.

page-inteligentna-lazienka-1

Jeśli ta forma inteligentnego oprogramowania łazienki jest dla nas zbyt futurystyczna, możemy zdecydować się na mniej ingerujące w nasze życie, a jednak wspierające nasze życie elementy inteligentnej łazienki. Na przykład możemy wybrać baterię  bezdotykową która wyczuwa ruch i automatycznie odcina dopływ wody, gdy tylko wycofamy rękę spod strumienia. Inną baterią są baterie z termostatem, dzięki którym nie tylko eliminujemy ryzyko oparzenia się, ale też zmniejszamy ilość niepotrzebnie spływającej wody w czasie samodzielnej regulacji jej temperatury. Jeśli zależy nam na dbaniu o środowisko naturalne powinniśmy zastanowić się nad bateriami z perlatorami, których zadaniem jest napowietrzanie strumienia wody. Przez to jesteśmy w stanie zmniejszyć zużycie wody nawet o 60%. Innym inteligentnym rozwiązaniem w łazience jest technologia pozwalająca na połączenie umywalki z toaletą – dzięki temu woda, którą zużywamy podczas mycia jest wykorzystywana ponownie do spłukiwania.Inwestycja w inteligentną łazienkę, poza wygodą ma bardzo wiele zalet. Dzięki zastosowaniu takiego systemu możemy zmniejszyć zużycie wody czy prądu (np. dzięki ustawieniu odpowiedniej temperatury wody lub właściwego oświetlenia). System będzie także strażnikiem bezpieczeństwa i uchroni na przykład przed zalaniem. Berker by Hager proponuje wam system inteligentnego sterowania domem Domovea KNX. Domovea jest rozwiązaniem do nowo powstających oraz istniejących budynków z instalacją w standardzie KNX. Dzięki niej zawsze i wszędzie pozostaniemy w kontakcie z domem, uwalniając swój umysł od myśli czy wszystko jest w porządku.