Wbrew pozorom wybór stolarki okiennej to nie lada wyzwanie. Szczególnie jeśli chodzi o ich dobór względem wykończenia i dekoracji wnętrza. Taka jest prawda, że źle wybrane okno może zepsuć najbardziej ciekawe i przemyślane rozwiązanie aranżacyjne a przy tym kolec w oczy przez długie lata. Okien przecież nie wymienia się często.

Okna to ta część domu, która daje nam możliwość połączenia się ze światem zewnętrznym. Zgodnie z tą zasadą okna we wnętrzu można rozpatrywać na co najmniej dwa sposoby – jakie są to okna i co przez nie widać. Jeśli budujemy dom, można powiedzieć że mamy dużo lepsze możliwości niż osoby kupujące bądź remontujące mieszkanie. Okno w nowym domu możemy wybrać zgodnie z upodobaniami i możliwościami finansowymi. Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji zastanowić się jakie będzie wykończenie naszego budynku z zewnątrz i wewnątrz. Nowoczesne domy w stylu minimalistycznym z zewnętrznej strony przypominają bryły betonu, są kanciaste i posiadają duże przeszklenia. Do takiego budynku pasować będą okna białe, antracytowe czy czarne (choć te ostatnie szybko się nagrzewają i widać na nich szybciej brud). Ponadto będą pasować tu okna z PCV lub aluminiowe. Drewniane okna lub w kolorze drewna stosuje się do budynków, które z zewnątrz mają być bardziej bliskie naturze, można powiedzieć “ciepłe” dla okna. Elewacja takich budynków często jest kremowa, beżowa lub brązowa. Jeśli lubimy ekstrawagancje, możemy nasz dom z zewnątrz pomalować na krzykliwy, odróżniający się od reszty zabudowań, kolor np. różowy, niebieski czy zielony. W utrzymaniu stylu pop-art nie przeszkodzą nam okna, ponieważ mamy możliwość dobrania indywidualnych kolorów na postawie palety ral.

page-oknaWewnętrzna strona okien to również ważna część wystroju wnętrza. Już na etapie ich kupna musimy zdecydować sie mniej więcej jaki styl chcemy utrzymać. Najbezpieczniejsze i zarazem najbardziej standardowe są okna białe od wewnątrz. Pasują do praktycznie każdego stylu. Jeśli jednak chcielibyśmy zachować wewnątrz domu klimat stylu biedermeier lub starodawnego wówczas powinniśmy zastanowić się mocno nad naturalnymi drewnianymi oknami. Wówczas dodatkowo podkreślą one wybraną przez nas aranżację. Alternatywą są oczywiście odpowiednie okleiny drewnopodobne na okna PVC, jednak nie daje to już tak dobrego efektu wizualnego jak tradycyjne drewno.

W domu czy mieszkaniu również możemy połączyć tradycyjne drewno z funkcjonalnym PVC. Taki styl możemy bez problemu odnaleźć w nowych ramkach dedykowanych łącznikom Berker R.1. W proponowanej aranżacji zastosowaliśmy czarny klawisz z ramką barwionego dębu, który idealnie komponuje się z ramą okienną.