Żywe, pełne kolorów wnętrza to wyzwanie dla niejednego dekoratora wnętrz. Właściwy dobór barw, wzorów i faktur to nie lada wyzwanie. Jednak Ci odważni, którzy zdecydują się na nietypowe połączenie będą mieć możliwość zamieszkania w bajcie o Aladynie. Zapraszamy do poznania stylu, jakim jest Bollywood.

Coraz bardziej popularny świat Bollywood wkroczył do Europy wielkimi krokami. Ten zachwyt kolorowym, bajkowym światem zapoczątkowany został dzięki produkcjom filmowym z Bombaju, które od początku ich powstania (lata czterdzieste XX w.) przyciągały przed ekrany kinowe miliony indyjskich widzów. Bollywood to umowna nazwa indyjskiego przemysłu filmowego utworzona w latach 70 ubiegłego wieku z zestawienia słów Hollywood i Bombaj. Styl dekoracji, jakim jest Bollywood odnosi się przede wszystkim do sposobu aranżacji wnętrz wspólnego dla Indyjskiego świata. Najczęściej główną rolę inspiracji w aranżacji stanowią indyjskie pałace i zamki zamieszkiwane przez maharadżów i księżniczki o szmaragdowych oczach. 

bollywood

Źródło zdjęć: www.pinterest.com

 

Mieszkanie aranżowane w stylu Bollywood to przede wszystkim kolorystyka oraz ozdobne, fikuśne meble, które można z powodzeniem odnaleźć również w stylach takich jak barok, rokoko czy empire. W stylu Bollywood są one zdecydowanie bardziej dekoracyjne, a dzięki intensywnej kolorystyce nabierają bajkowego charakteru. We wnętrzach można spotkać się z mieszanką stylów. I tak zestawione mogą być ze sobą wszelkiego rodzaju zdobienia, kolory i wzory. Bollywood to, można by rzec – przepych i bogactwo. Stąd też w morzu kolorów najczęściej odnajdziemy również złocenia i kryształy, dające wrażenie królewskiej zamożności. Kolorystyka – intensywna czerwień, fiolet, zieleń czy granat, podkreślone są właściwymi dla stylu materiałami. Najczęściej w bollywoodzkim wnętrzu znajdziemy jedwabie i aksamity. Na podłogach najczęściej doświadczymy marmurowej posadzki. A ponadto intarsjowane drewno i złocony metal albo ich imitacje z nowoczesnych tworzyw sztucznych. Ważne są też miękkie dywany, gobeliny na ścianach, wzorzyste narzuty na łóżkach, haftowane poduszki na meblach do siedzenia i na podłodze. Wszystkie materiały mają otulać wnętrze i sprawiać wrażenie przytulnego. 

Specyficzny charakter wnętrzu w bollywoodzkim stylu nadają również dodatki. Abażurowe lampiony z kutego metalu, lustra w ręcznie rzeźbionych drewnianych i złoconych ramach, malowane szkło czy mosiężne figurki bóstw i dzikich zwierząt. Wszystkie te detale muszą współgrać ze sobą i prezentować przepiękny, indyjski świat z baśni. Nijak więc w takim wnętrzu nie pasuje elektryka, która jest nam w obecnych czasach niezbędna. Tak więc właściwe dobranie łączników i gniazdek będzie stanowić tu kluczową rolę, aby nie zakłócić aranżacji w stylu Bollywood. W naszej propozycji znalazła się seria TS Crystal Ball, której centralny punkt wykonany z kryształu Swarovskiego Crystallized™-Swarovski Elements powoduje, iż całość idealnie komponuje się z kolorystyką i fakturą wnętrza. Dodatkowo przycisk nawiązuje do królewskiego świata i sprawia wrażenie bogatego akcentu we wnętrzu.