Człowiek i natura stanowią jedność. W dzisiejszym pędzącym świecie niejednokrotnie odczuwamy potrzebę powrotu na jej łono. Zapewnia nam to poczucie bezpieczeństwa, wygody i komfortu, dlatego nie bez przyczyny stanowi punkt zwrotny architektury w ostatnich latach.

 Odwołania do natury były niezwykle silne w przeszłości. Początkowo filozofowie, artyści i naukowcy dążyli do doskonałości swoich prac czerpiąc inspiracje ze świata organicznego. Szybko przekonali do tego architektów, uświadamiając im, że komponowanie własnego miejsca zaczyna się właśnie od świata przyrody. W XX wieku rozpoczęto projektować budynki i wnętrza w analogii do natury, jednak z zachowaniem modernistycznych elementów. Trend ten cechował się płynnym i plastycznym kształtowaniem formy, wzorowanej na organizmach żywych.

 Obecnie architektura organiczna sięga po najnowsze rozwiązania w zakresie specyfiki konstrukcji i materiałów odwołując się do równowagi w świecie natury. Nie ma tu miejsca na bezpretensjonalny monumentalizm czy krzykliwą innowacyjność. Wszystkie elementy powinny przywrócić właściwy balans między uprzemysłowioną częścią świata, w której żyjemy a środowiskiem naturalnym. Nawet rozmieszczenie mebli i detali dekoracyjnych podkreślać powinno analogię powrotu do korzeni i tradycji.

page-organicznie (1) 

Alvar Aalto jest czołowym przedstawicielem architektury nawiązującej do środowiska organicznego. Wywarł szczególnie ogromny wpływ na sztukę XX wieku. Jego meble charakteryzowały się prostymi i łukowatymi zakończeniami poręczy krzeseł czy rogów stołów. Używał niewyszukanego, naturalnego i często lokalnego tworzywa. Stawiał na tzw. udomowianie codzienności. Zgodnie z jego słowami stworzenie „udomowionego domu” możemy uzyskać za pomocą miejsca na kominek, symbolizującego ciepło i bezpieczeństwo. Natomiast dodatkiem nawiązującym do środowiska zwierzęcej dzikości może być odzwierciedlenie minimalizmu przez wiszące jelenie rogi.

 Berker by Hager w duchu architektonicznej przemiany wychodzi naprzeciw tym, którzy chcą powrócić do korzeni i tradycji, a przy tym połączyć funkcjonalność i delikatność. Ci, którzy chcieliby przełamać swoje wnętrza cieplejszymi elementami, mogą wybrać łączniki o naturalnej, kremowej kolorystyce. Idealnie komponują się z organicznymi elementami utrzymanych w kolorze ziemi.

 Sztuka organiczna jest jak życie, które toczy się własnym torem. Utrzymane w jej duchu przestrzenie domowe powstają często spontanicznie, bez namysłu, na podstawie przelotnej koncepcji, która niechcący mignęła nam w głowie. Dlatego architektura organiczna jest bardziej wynikiem powrotu w głąb naszych pierwotnych idei, które związane są z przyrodą i naturalnymi kolorami.