Architektura wnętrz jest kierunkiem, który zmienia się bardzo dynamicznie. Projektanci tworzą więc meble w pełni współgrające z szybkim tempem życia ich użytkowników. Kształt, a także funkcje mebli i dodatków aranżacyjnych muszą dopasowywać się do zmieniającego się świata, nie odwrotnie. Należy zatem tworzyć wnętrza na miarę współczesnych czasów – funkcjonalne, podążające za najnowszymi trendami technologicznymi i pędzącym tempem życia.

Żyjemy w czasach, które zmieniają się w mgnieniu oka. Chcemy więc spędzać czas w dynamicznie zaaranżowanym mieszkaniu, mieć na nie wpływ, móc je zmieniać. Designerzy starają się uwzględniać więc w swoich projektach możliwość łatwego kształtowania przestrzeni. Przykładem mogą być lekkie meble, wyposażone w mechanizmy umożliwiające zmianę położenia, gabarytów i funkcji. Doskonale sprawdzają się meble modułowe, zastępujące tradycyjne meblościanki. Złożone są z niewielkich, lekkich elementów, które nie przytłaczają wnętrz. Dzięki specjalnej konstrukcji mogą tworzyć dowolne układy dopasowane do potrzeb użytkowników. Modułową strukturę posiadają zarówno stoły, kanapy, a także regały – w przypadku tych ostatnich, elementy boczne łączy się półkami, szufladami, drzwiczkami drewnianymi, szklanymi lub aluminiowymi. Można w ten sposób utworzyć indywidualną kompozycję dopasowaną do poszczególnych gustów.

Modern villa, interior, beautiful kitchen

Obecnie możliwe jest to, aby jeden mebel miał kilka zastosowań – stanowił stół, półkę na książki i szafę, a do tego dobrze komponował się z pozostałymi elementami wystroju. Podobnie wygląda to w przypadku łączników TS Sensor stworzonych przez Berker by Hager. Pod gładką, szklaną, cienką powierzchnią kryje się aż osiem funkcji. Wystarczy dotyk, by kontrolować światło, ogrzewanie lub żaluzje. W ten sposób system daje maksimum możliwości, zachowując przy tym minimalistyczną formę. Nowoczesne rozwiązanie pozwala nam kontrolować całe mieszkanie używając do tego tylko jednego łącznika.

Formalne i technologiczne ograniczenia nie stanowią praktycznie barier dla współczesnych projektantów oraz wykonawców. Coraz bardziej ceniona jest ich inwencja i nietuzinkowe podejście do zagadnień. Nowoczesne elementy wyposażenia muszą więc łączyć wysoką jakość z funkcjonalnością, przemyślaną, logiczną konstrukcją i pięknem formy.