Aranżacja przestrzeni pod skosami to wyzwanie dla każdego architekta. Pochyły sufit skutecznie może utrudniać ustawienie mebli i swobodę poruszania się. Kuchnia natomiast powinna być zaprojektowana tak, aby była w niej przestrzeń i wygodny dostęp do każdego sprzętu i miejsca. 

W pierwszej kolejności musimy wziąć pod uwagę stronę świata – czyli istotną ilość światła wpadającego do kuchni. Nie jest wskazane, aby kuchnia był przez cały dzień oświetlona ostrym słońcem, dlatego jeśli mamy taką możliwość, zrealizujmy kuchnię na poddaszu od strony północnej lub wschodniej, gdzie słońce będzie wpadać tylko przez krótka chwilę dnia. Jeśli jednak nie mamy wyboru, wówczas poszukajmy rozwiązania w stolarce okiennej, która pozwoli nam na lekką modyfikację wpadającego światła do pomieszczenia. Ważna jest również wysokość ścianki kolankowej (ścianka na której opiera się dach). Jako minimalną wysokość dla osoby stojącej pod skosem (przy meblach) przyjmuje się około 190 cm. Zatem jeśli chcemy mieć wygodny dostęp do blatu ścianka kolankowa powinna mieć minimum 90 cm (już po wylewkach itd). Blat w kuchni montujemy bowiem na wysokości 85-92 cm. Jeżeli kuchenne blaty znajdują się pod skosem poddasza, zamontowane w nim okna połaciowe pomogą zniwelować wrażenie braku przestrzeni. Ponadto dostarczą nie tylko niezbędne w kuchni oświetlenie naturalne, lecz także oświetlenie robocze. Łatwiejsze w adaptacji są poddasza w domach o dachach dwuspadowych. Wówczas mamy możliwość wykorzystania pełnej ściany na aranżację np. meblami. W przypad­ku wielu skosów i niskich ścianek kolankowych warto przemyśleć zabudowę części pod skosem np. dodat­kową płytą gipsowo-kartonową, w celu podniesienia ścianek kolankowych. Niestety zabieg ten zmniejszy powierzchnię kuchni. 

kuchnia-poddasze

Źródło zdjęć: www.rilane.com

Następnym akcentem ważnym podczas aranżacji kuchni na poddaszu jest zagospodarowanie ściany ze skosami. Powinna być ona jasna aby nie zmniejszać tej powierzchni. Jeśli chcemy wprowadzić kolory w kuchni, zdecydujmy się na nie na przeciwległej ścianie. Warto również w kuchni nie eksponować zbyt wielu akcesoriów aby nie zmniejszać tej, już i tak małej powierzchni. Stąd też dobrym rozwiązaniem będą wszelkiego rodzaju sprzęty AGD do zabudowy. Pamiętajmy również, że korzystając ze skosów możemy wprowadzić ciekawe rozwiązania oświetleniowe nadające charakter wnętrzu. Ważne jest jednak, aby blat na którym przygotowujemy potrawy był dobrze doświetlony. W aranżacji kuchni na poddaszu pamiętajmy też o rozmieszczeniu łączników i gniazdek. To gdzie się będą znajdować w dużej mierze determinuje aranżacja sprzętu oraz dostępność. Seria Berker B.IQ to idealne rozwiązanie dla nowoczesnych mieszkań które łączy kreatywność z inteligentną technologią. Seria ta idealnie sprawdzi się na poddaszu zarówno w kuchni, jak i każdym innym pomieszczeniu.