Wiosna to czas kiedy wszystko dookoła rośnie i kwitnie. Mamy w ciągu dnia więcej słońca, kolory są wyraźniejsze i dlatego tak lubimy wiosenną kolorystykę. Są to przede wszystkim kolory żywej zieleni, błękitu i żółtego. Jaki jest zatem orangowy?

Orange – z angielskiego pomarańcz to hit tego roku. Kolor orangowy to nic innego jak soczysty pomarańczowy w różnych kombinacjach. Jest to kolor trudny w aranżacji ponieważ w nadmiarze może nas męczyć jego intensywność. Stąd też pomarańczowy trzeba stosować z głową. Odpowiednie jego ilości dodadzą nam energii i witalności. Pomarańczowy jest kolorem ciepłym i radosnym. Kojarzony jest najczęściej z barwą zachodzącego słońca, pomarańczowych cytrusów czy marchewki. 

 oranzowy (2) oranzowy (4)

Pomarańczowy posiada wiele różnych odcieni. Wszystkie są niepowtarzalne i pięknie wyglądają w aranżacji wnętrz jeśli zastosujemy je z głową. Orangowy możemy podzielić wedle odcieni na jaśniejsze, ciemniejsze, cieplejsze i chłodniejsze. Dzięki temu powstaje wiele barw o różnych nazwach tj. marchewkowy, miodowy, bursztynowy, brzoskwiniowy itp. Każdy z nich pasuje do wnętrza przy odpowiedniej aranżacji. Umiejętnie wykorzystany np. na ścianach potrafi inspirować i pobudzać do działania. Odcienie bardziej stonowane, te delikatne jak i mocniejsze, sprawdzą się praktycznie w każdym wnętrzu, natomiast te bardziej nasycone oraz w formie dodatków (detali) dobrze jest zarezerwować głównie dla wnętrz o nowoczesnym, bardziej awangardowym stylu. Najlepiej wygląda zestawiony z szarym, zielonym czy białym. Jeśli jednak chcemy mocno zaakcentować nasze wnętrze do pomarańczy dodajmy czarny. Pomarańczowy to kolor intensywny, o czym nie możemy zapominać. Zwykle we wnętrzu to właśnie na tą barwę zwrócimy uwagę jako pierwszą. Dzięki niej możemy podkreślić ciekawy element dekoracyjny we wnętrzu i odwrócić uwagę od mniej atrakcyjnych przedmiotów. 

oranzowy (3)

Źródło zdjęć: www.pinterest.com

Pamiętajmy, żeby nie przesadzać z pomarańczowym w aranżacji. Warto w tym kolorze wybrać akcenty do mieszkania, podkreślające jego ciepły charakter. Berker by Hager proponuje łączniki z pomarańczowego akrylu z serii R.1, których wygląd i komponowanie z kolorem ścian możecie sprawdzić w naszym kreatorze.