Jeśli mielibyśmy zdecydować, które z pomieszczeń w domu stanowi centrum – byłaby to zdecydowanie jadalnia. To tutaj spędzamy najwięcej czasu z rodziną. Przy wspólnym śniadaniu, obiedzie czy kolacji odrabiamy lekcje, gramy w gry i opowiadamy o tym co się nam przydarzyło w ciągu dnia. Jak wykończyć i zaaranżować nowoczesną jadalnię, by stała się sercem domu, a zarazem ulubionym miejscem całej rodziny?

nowoczesna-jadalnia (1)

Nowoczesna jadalnia to najczęściej otwarta przestrzeń pomiędzy kuchnią i salonem. Dlatego też jej aranżacja powinna być zharmonizowana z tymi pomieszczeniami, ale również powinna być wygodna i funkcjonalna dla wszystkich członków rodziny. Umiejscowienie jadalni między kuchnią a salonem jest bardzo dobrym rozwiązaniem, przede wszystkim dlatego, iż podawanie posiłków następuje bezpośrednio z kuchni. Bezpośredni dostęp z kuchni sprawia również, że osoba przygotowująca posiłki nie traci kontaktu z osobami siedzącymi przy stole w jadalni. W małych domach czy mieszkaniach, gdzie na jadalnie nie ma zbyt dużo miejsca, można dzięki temu rozwiązaniu wykorzystać również przestrzeń w kuchni czy salonie na schowanie np. obrusów czy zastawy, które tradycyjnie znajdują się w komodzie w jadalni. Połączenie jadalni z kuchnią i salonem to jednak nie zawsze najlepsze rozwiązanie. Szczególnie nie będą nim zadowolone kucharki, które lubią mieć chaos i bałagan podczas gotowania. Jadalnia połączona z kuchnią pozwoli dostrzec ten brak organizacji przez gości i domowników. Dodatkowo podczas przygotowywania posiłków w kuchni możemy skutecznie zagłuszać rozmowy przy jadalnym stole. 

nowoczesna-jadalnia (4)

W rodzinnej jadalni ważne jest aby oświetlenie było jak najdłużej naturalne. A po zmroku, aby panowała tam barwa ciepła i jasna, która pozwoli dokładnie widzieć co leży na talerzu ale też co nasze pociechy czytają bądź piszą w zeszycie. Jest to istotne dla ich zdrowego rozwoju wzroku. Ważne jest również aby dostęp do włączników i gniazdek był niczym nieograniczony. Musimy pamiętać o co najmniej jednym gniazdku przy stole jadalnym aby móc bez problemu podłączyć laptopa czy ładowarkę od telefonu. W nowoczesnej jadalni najciekawszym rozwiązaniem będzie seria B.7 od Berker by Hager. 

nowoczesna-jadalnia (3)

Źródło zdjęć: www.houzt.com