Czy mieszkanie o określonych wymiarach jesteśmy w stanie powiększyć, aby żyło się wygodniej? Oczywiście! To wszystko kwestia optyki – małe pomieszczenia mogą wydawać się większe dzięki zastosowaniu odpowiednich sztuczek w dekoracji wnętrz.

Dylematem posiadaczy małych mieszkań i domów są dwie kwestie: jak jednocześnie pomieścić wszystkie rzeczy a tym samym nie zagracić przestrzeni. Aranżując małe wnętrze musimy zwrócić szczególnie uwagę na funkcjonalny układ pomieszczeń, rozmieszczenie mebli, dobraną kolorystykę i detale.W dekoracji wnętrz są trzy główne elementy, które właściwie dobrane powiększą  nawet najmniejsze pomieszczenia. Są to: kolorystyka, światło oraz funkcjonalna aranżacja. 

Dobrze dobrana kolorystyka we wnętrzu ma bardzo duże znaczenie na nasze samopoczucie, ale też na rozmiar wnętrza. Ciemne pomieszczenia mogą przytłaczać, wprowadzać zły nastrój oraz wizualnie pomniejszać mieszkanie. Jeśli na przykład mamy mieszkanie w kamienicy z wysokim sufitem, optycznie obniżymy sufit dzięki pomalowaniu go ciemnym kolorem. Nie jest jednak wskazane malowania na ciemno ścian czy sufitu w małych pomieszczeniach. Zdecydowanie lepiej będzie wykorzystać różne odcienie bieli, szarości czy beżu. Dzięki jasnej kolorystyce pomieszczenia stają się optycznie większe a dzięki wykorzystaniu w aranżacji tapety czy ekstrawaganckiego lecz jasnego koloru  np. pistacji, błękitu czy różu dodatkowo urozmaicimy nasze wnętrze. Jeśli chcemy połączyć fantazyjne wzoru z jasną barwą warto w małych pomieszczeniach pomyśleć o pasach. Poziome powiększą poziomo przestrzeń. Pionowe podniosą optycznie sufit przez co pomieszczenie będzie wydawać się wyższe. Wykańczając ściany nie pozostawiajmy białej linii pod sufitem, nie stosujmy też listew podsufitowych – takie rozwiązanie powoduje wizualne obniżenie pokoju.

Odpowiednio przemyślane i dobrane oświetlenie dodatkowo wzmocnić może efekt optycznego powiększenia pomieszczenia. Szczególnie musimy zwrócić uwagę gdzie znajduje się źródło naturalnego światła – okna, wyjście na balkon to miejsca o które powinniśmy szczególnie zadbać jeśli chcemy powiększyć naszą przestrzeń. Widok za oknem powoduje, że mieszkanie nabiera przestrzeni. Sztuczne oświetlenie jak np. oczka sufitowe czy kinkiety na ścianach rozświetlą a jednocześnie wydłużą pokój. Jeden punkt oświetleniowy w postaci żyrandola na środku, to w przypadku małych wnętrz jest zbyt ograniczony. Postarajmy się zróżnicować źródło oświetlenia w pomieszczeniach wykorzystując ściany, szafki i podłogę. 

W małych mieszkaniach często mamy problem z przestrzenią, stąd przemyślane, funkcjonalne meble są najlepszym rozwiązaniem. Żaden z mebli nie powinien być postawiony tylko do ozdoby. Wielofunkcyjne meble, rozkładane stoły, łóżka z ukrytymi szufladami, czy pufy ze schowkiem w środku zostały zaprojektowane właśnie z myślą o małych mieszkaniach. Innym sposobem powiększenia przestrzeni są też szafy wnękowe, których drzwi powinny być przesuwne aby nie zajmowały niepotrzebnie przestrzeni a ponadto powinniśmy zamontować te wykończone lustrem. Lustro optycznie powiększa każde pomieszczenie, dając perspektywę wydłużenia wnętrza. Najbardziej radykalnym rozwiązaniem jest powiększenie mieszkania dzięki łączeniu pomieszczeń. Wyburzenie ścian między salonem a kuchnią spowoduje zdecydowane zwiększenie przestrzeni. Nie wszyscy są jednak gotowi na tak radykalne kroki. Wystarczy zatem pochować zbędne elementy dekoracji, wybrać pełną zabudowę szafek i prostotę mebli aby cieszyć się przestrzenią w naszym małym mieszkaniu.

small-bedrooms

Źródło zdjęć: www.freshome.com

Elementy elektryki takie jak gniazdka i łączniki w małych pomieszczeniach powinny być dopasowane do przestrzeni i nie wyróżniać się ekstrawagancją ponieważ wówczas przytłoczą ściany i sprawią, że będą się one wydawać mniejsze. Stąd też naszym zdaniem najlepszym rozwiązaniem są łączniki Berker by Hager z serii R.3. Prosta ramka z ciekawym okrągłym klawiszem dopasuje się do każdej aranżacji, natomiast kolorystyka i materiał nie będą przytłaczać.