“Na serca dnie niebieski kolor jest czy tego chcesz czy nie” w swoim utworze śpiewa Natalia Przybysz. I rzeczywiście, niebieski otacza nas z każdej strony. Tego koloru jest niebo, jeziora, rzeki i morza. Niebieski idealnie pasuje również do wnętrz, zarówno tych nowoczesnych jak i z nutą tradycji.

“Niebieski” pierwotnie w języku polskim oznaczał “przynależny do nieba”, jako że najwięcej tej barwy znajdziemy właśnie ponad naszymi głowami. Dopiero po XIV wieku stał się osobnym określeniem dla barwy charakterystycznej dla koloru nieba. Ciekawym jest, że w wielu językach zarówno niebieski jak i zielony określa się tym samym słowem. Do początków XX wieku w języku szwedzkim niebieski był nazwany w ten sam sposób jak czarny. Barwa niebieska od czasów starożytności była uważana za barwę bogów. W Grecji, jako symbol Zeusa i Jupitera, najważniejszych bóstw. W Egipcie, jako symbol nieba – domu bogów. W kulturze Zachodniej niebieski kojarzony jest z Niepokalanym Poczęciem Maryi.

Wnętrza o kolorze niebieskich z pewnością będą sprawiać wrażenie czystych, spokojnych, świeżych a nawet uduchowionych. Nadmiar koloru niebieskiego i jego wybrane odcienie mogą spowodować odczucie chłodu i surowości. W szczególności jak barwa wpada w szarość lub połączona jest z kolorem białym, szarym, czarnym. Niebieski może jednak sprawiać wrażenie dynamizmu, być barwą kreatywną i inspirującą. Wówczas należy szukać odcieni intensywnych od mocnego błękitu po głębie granatu. Połączenie niebieskiego z intensywnym fioletem, czerwonym, żółtym, zielonym czy brązowym spełni funkcję koloru intensywnego i ciepłego. Odpowiednie stonowanie niebieskiego z innymi barwami może spowodować, że nasze pokoje, kuchnie czy łazienka będą spokojne lub dynamiczne, zimne lub ciepłe.

page-blue 1

Odpowiednie dopasowanie oświetlenia do koloru niebieskiego może podkreślić lub stonować jego intensywność. Dobrze we wnętrzach wyglądają błękitne ściany – wówczas możemy osiągnąć efekt tradycyjnego wnętrza lub zimnego nowoczesnego lokum. Pomalowanie jednej ze ścian na intensywny niebieski doda pomieszczeniu energiczności. Kolor ten dobrze stosować w miejscach gdzie naturalnie występuje woda – np. w łazience, wc czy kuchni. Niebieskie płytki ceramiczne nadadzą łazience morski klimat, a zestawione z bielą podkreśli świeżość i czystość pomieszczenia.

Niebieskie wnętrza podkreśli niepowtarzalność łączników serii Berker TS. W tym systemie możemy zastosować standardowe łączenie lub zdecydować się na inteligentny system sterujący Berker instabus EIB oraz magistralę Berker Funkbus. Wybór kolorów i materiałów daje nam pełną swobodę Twojej kreatywności w urządzaniu niebieskich pomieszczeń.