Jeśli szukacie nietuzinkowego wzoru do aranżacji waszego wnętrza, warto zwrócić uwagę na coraz popularniejsze wzory pepitki, paisley czy maroccan, czyli koniczynki marokańskiej. Te rozwiązania dodają specyficznego uroku wnętrzom w różnych stylach aranżacji.

Puste ściany, jednokolorowe meble i klasyczna ciemnobrązowa, drewniana podłoga już się znudziły. Szukamy teraz rozwiązań, dzięki którym nasze wnętrza staną się niepowtarzalne, z nutką tajemnic. Dzięki doborowi odpowiednich wzorów, materiałów i kolorystyki możemy to osiągnąć. Pierwszym z przykładów ciekawych rozwiązań jest wzór pepitki wykorzystany na meblach czy w dodatkach. Pepitka, czyli ozdobny wzór, wykorzystywany głównie w przemyśle odzieżowym, znany jest również jako psi ząb lub kurza stopka. Klasycznie występuje w czarno-białej odsłonie, jednak możną zastosować również w innej kolorystyce. Ważne jest jednak aby podstawowy kolor pazura był ciemniejszy. Wówczas nadaje to wzorowi charakteru. Pepitka pasuje do stylu retro, ale odnajdzie się również w nowoczesnych czy minimalistycznych wnętrzach.

pepitka

Drugą propozycją nietuzinkowych wzorów jest paisley – pochodzący z Persji lub Indii wzór, nazywany mylnie tureckim. Swoją angielsko-brzmiącą nazwę zawdzięcza miasteczku w Szkocji, gdzie wytwarzano swego czasu ozdobione nim tkaniny. W swojej podstawowej wersji przedstawia charakterystyczną łezkę. W bardziej obfitej środek łezki często wypełniają mniejsze łezki, co daje efekt pawiego pióra. Czasem wzór zdobi się również perełkami lub dekoracyjnymi listkami co sprawia że jest pełny i wyrazisty. Paisley pasuje do każdego rodzaju wnętrz ponieważ może być wykorzystany w swojej minimalistycznej i maksymalnej formie.

paisley

Koniczynka marokańska to hit tego sezonu. Znana jako Moroccan, jest ulubieńcem aranżatorów, którzy chcą przełamać monotonnie i spokój nowoczesnych wnętrz. Ażurowy ornament łączy formy, które jednym przypominają kształt koniczynki, a innym elementy architektury Islamu (charakterystyczne ostre łuki). Koniczynka marokańska charakteryzuje się przede wszystkim połyskującymi elementami oraz kontrastową kolorystykom. Jak i poprzednie wzory, zastosowanie koniczynki marokańskiej znajdziemy zarówno w klasycznych wnętrzach, jak i wersjach aranżacji retro, vintage, nowoczesnych czy minimalistycznych.

moroccan

Źródło zdjęć: www.pinterest.com

Każda aranżacja wymaga dobrania odpowiednich detali. Nie możemy pozwolić sobie aby ślicznie ozdobioną tapetę szpeciły źle dobrane gniazdka czy łączniki. Polecamy wam serie: Berker r.classic, Berker R.1 oraz Berker R.3 – idealnie pasują do tych nietypowych wzorów.