Standardowe, w jednolitym kolorze ściany są podstawowym niemalże elementem wystroju pomieszczenia. Nie wyróżniają się na tle dodatków i akcesoriów. Jak chcemy zaszaleć, zwykle myślimy o tym, aby jedną lub dwie z nich pomalować intensywniejszym kolorem. Obecnie coraz popularniejsze jednak staje się przygotowanie fototapety na ścianę.

Rozwój techniki i technologii zarówno fotograficznych jak i drukarskich czy dekoratorskich pozwolił na realizację fototapet z prawdziwego zdarzenia. Mogą one przedstawiać nie tylko pejzaże, ale też ludzi, florę i faunę, budynki czy elementy abstrakcyjne. W zasadzie wybór motywu zależy wyłącznie od nas. Fototapetę możemy zrobić z wybranego przez nas z galerii zdjęcia, ale również możemy zrealizować nasze dzieło. Zarówno prywatnie zrobioną fotografię jak i grafikę. Musimy jednak pamiętać o prawach autorskich – nie możemy wykorzystać kogoś zdjęcia czy grafiki bez jego zgody. Dzięki fototapecie można uzyskać niepowtarzalny styl i klimat miejsca.

page-fototapeta (1)

Najpopularniejszym miejscem gdzie stosuje się fototapetę jest kuchnia czy jadalnia. Ponieważ może być wykonana z materiału wodoodpornego, bardzo łatwo jest utrzymać ją w czystości nawet w momencie zachlapania przez wodę czy tłuszcz. Fototapety pasują również do pokoi, salonu czy sypialni – zarówno tej małej jak i o dużych gabarytach. W każdym przypadku będą się oczywiście różnić wzorem, materiałem czy techniką wykończenia, dzięki czemu nasze wnętrze będzie niepowtarzalne.

Dobrze dobrana fototapeta może spowodować optymalne powiększenie przestrzeni naszego pomieszczenia. Jeśli chcemy osiągnąć taki efekt powinniśmy zastanowić się nad fototapetą w dużych rozmiarach, najlepiej na całą powierzchnię ściany. Na przykład dzięki zastosowaniu motywu lasu, ścieżki czy widoku na może mamy wrażenie niekończącej się przestrzeni w pokoju. Dla klasycznego wnętrza najlepszym wyborem będzie fototapeta w kolorze czarno – białym. Wnętrze bardziej awangardowe będzie dobrym „podkładem” dla fototapet różnobarwnych o abstrakcyjnych wzorach.

page-fototapeta (2)

Do takiej ściany musimy dobrać odpowiednie akcesoria, które z jednej strony nie będą się rzucać w oczy, z drugiej natomiast będą łatwe w zlokalizowaniu. Odpowiednim do tego celu są łączniki Berker by Hager z serii B.7. Dzięki możliwości zastosowania szklanej ramki nie zasłaniamy fototapety, a element łącznika jest oryginalny i łatwy do odnalezienia na ścianie.