Pokój dla dziewczynki może znacznie się różnić od pokoju dla chłopca. Czasem jednak sytuacja wymaga, aby oboje rodzeństwo miało swoją przestrzeń w jednym pomieszczeniu. Jeśli brakuje ci pomysłu na pokój, zapraszamy do lektury!
[fb_button]
Aranżując pokój dla dziecka ważne jest zwrócenie uwagi na kilka elementów. Przede wszystkim pamiętajmy, że projektowany pokój ma być później użytkowany przez nasze pociechy, dlatego warto je włączyć w proces aranżacji. Wówczas mają szansę wypowiedzieć się co im się podoba, z czego chcieli by zrezygnować a co jeszcze im brakuje w projekcie. Drugą, istotną sprawą jest znalezienie sposobu na inspirowanie się i szukanie ciekawym, nieszablonowych rozwiązań. Szczególnie gdy mówimy o małej przestrzeni np. pokoju w bloku.
Pokój rodzeństwa w bloku
Mały pokój dla rodzeństwa może stanowić problem i wyzwanie aranżacyjne. Na małej przestrzeni bowiem musimy zmieścić nie tylko przestrzeń do spania, ale także do nauki i zabawy. Jest to jednak możliwe. Niejeden z nas pamięta czasy kiedy w bloku na powierzchni 20 m.kw. mieszkaliśmy z młodszym czy starszym rodzeństwem. Dało się, i teraz też jest to możliwe a nawet bardziej przystępne dzięki inteligentnym i sprytnym rozwiązaniom. Meble dla dzieci do małych pokoi mogą a nawet powinny być wykonane na zamówienie, aby odpowiednio dopasować się i wykorzystać dostępną przestrzeń. Łóżko w pokoju może być piętrowe lub podwójne – rozsuwane. Szafki mogą być podwieszone pod sufitem lub stanowić żyrafę w której pomieścimy niemalże wszystko. Biurko może posiadać miejsce na książki i inne materiały papiernicze. Zabawki natomiast powinny mieć swoje miejsce w pudłach do których jest łatwy dostęp z poziomu dziecka. Pluszakom polecamy stworzenie prywatnego, domowego zoo na ścianie.
Pokój dziecięcy na poddaszu
Pokój dziewczynki na poddaszu może być zaaranżowany w dowolnym klimacie. Skosy nie powinny stanowić problemu a raczej inspirację do projektowania wnętrza. Na pochyłym suficie może wisieć ciekawy żyrandol, mogą być przymocowane połyskujące gwiazdki czy cały może być pokryty ciekawym wzorem, farbą czy tapetą. Niższa przestrzeń w pokoju może być przeznaczona na szafki, w wyższej warto ustawić szafę na sukienki małej modnisi. Pokój dla chłopca na poddaszu to również wyzwanie, jednak odpowiednio przemyślane może okazać się super pomysłem. Jeśli pokój syna ma być zaaranżowany tematycznie, z pewnością warto zaproponować mu motywy aut, piłki nożnej czy superbohaterów. Jeśli pokój dziecięcy na poddaszu ma być użytkowany zarówno przez chłopca jak i dziewczynkę, możemy zaproponować im umowny podział przestrzeni, oddzielając je np. kolorami.
Pokój chłopca i dziewczynki
Pokój dla rodzeństwa może wydawać się złym pomysłem, jednak ma też wiele plusów. Szczególnie dla rodziców – wspólne zabawy, wspólne zajęcia, wspólne przedmioty i wspólna odpowiedzialność za przestrzeń w której żyją dzieci uczy ich empatii, współpracy a nawet zdolności przywódczych. Nie polecamy jednak tego rozwiązania dla dzieci, których różnica wieku jest spora. W pokoju chłopca i dziewczynki aranżacja może być wspólna – dobrze gdyby oboje zdecydowali się na wspólny motyw. Jeśli jednak ten temat wzbudza frustracje i zdenerwowanie wśród naszych pociech, wspólny pokój dzieci możemy zaaranżować dla każdego z nich osobno oddzielając przestrzeń np. kolorami. Pamiętajmy aby w takim miejscu zbudować przestrzeń wspólną, w której rządzą takie same prawa. Może to być np. przestrzeń do zabawy na antresoli czy tipi wewnątrz którego bawić się może każdy i nikt nie ma prawa wyprosić drugiej osoby z tej przestrzeni.
Projektowanie pokoju
Kiedy już ustaliliśmy z najbliższymi jak powinien wyglądać pokój, należy przystąpić do zaplanowania elektryki. Znając miejsce gdzie będzie znajdował się telewizor czy komputer, gdzie potrzebne będzie mocniejsze oświetlenie a gdzie wystarczy mała lampka możemy zaplanować gniazdka kontaktowe i włączniki światła. Pamiętajmy, że z przestrzeni korzystać będą dzieci! Dobrze byłoby zatem tak zaprojektować te elementy aby dzieci były bezpieczne i miały bezpośredni dostęp do kontroli oświetleniem. Jeśli dzisiaj nie wiemy, którą serię Berker wybrać, możemy zastosować rozwiązanie one.platform czyli wspólny mechanizm osprzętu elektroinstalacyjnego, który pasuje do wszystkich serii Berker. Decyzję o wyglądzie gniazdek i włączników możemy zostawić na etap wykańczania przestrzeni dopasowując je do ostatecznego wyglądu pokoju.