Dziś – 12 kwietnia, przypada 100 rocznica powstania najsłynniejszej na świecie szkoły Bauhaus. Przypomnijmy sobie zatem czym zachwycił nas ten styl – nie tylko aranżacji wnętrz.

 

[fb_button]

Bauhaus to nie tylko aranżacja wnętrz, to styl który przejawia się w architekturze i wzornictwie. Szkoła powstała zaraz po pierwszej wojnie światowej i była świeżym spojrzeniem na trudne czasy tamtych lat. Styl który prezentowała był pełen zmian i ruchu, interdyscyplinarny dzięki różnorodności osób uczących się w tym miejscu. Styl bauhaus jest żywy do dziś a innowacyjne podejście i pomysły które się wówczas zrodziły dalej są rozwijane i modyfikowane w architekturze, wzornictwie, sztuce i designie.

Aranżacja w stylu bauhaus

Główną ideą stylu Bauhaus było łączenie wyrobów użytkowych ze sztuką w oparciu o funkcjonalny minimalizm i prostotę. Pomieszczenia aranżowane w stylu Bauhaus są jasne i często jednolite. Powtarzalność elementów, materiałów i wzorów ma tu ogromne znaczenie. Maksymalnie uproszczone formy i kształty, stosowanie kół, kwadratów czy stożków to charakterystyczny element stylu. W aranżacji stylu Bauhaus wykorzystuje się proste meble geometrycznych kształtów z dużą ilością przeszkleń. Stalowe i chromowe dodatki podkreślają prostą i nieskazitelną wręcz formę aranżacji Bauhaus. Nadmiar dodatków i zdobień nie jest tu mile widziany, choć zdarzają się wyjątki w postaci naturalnych elementów jak podłoga czy stolik. Styl Bauhaus jest prosty i wymowny. Nawet dodanie do niego elementów kolorowych wymaga sporej uwagi aby nie przesadzić i przysłonić piękna prostoty i funkcjonalności przestrzeni.

 

 

100 lat szkoły Bauhaus

Festiwal inauguracyjny szkoły Bauhaus obchodzony był w Niemczech w dniach 16-24 stycznia. Od 6 kwietnia Muzeum Bauhausu w Weimarze prezentuje najstarszą na świecie kolekcję dzieł warsztatowych. Od 8 września zwiedzający Muzeum Bauhausu w Dessau mogą zapoznać się z rozwojem technik wytwarzania przedmiotów obrabianych. Pod nazwą „Bauhaus – miejsce eksperymentów” muzeum prezentuje historię klasyki Bauhausu na podstawie prototypów i rysunków. 

To właśnie dziś, 12 kwietnia 1919 roku w Weimar powstała szkoła Bauhausu. Bauhaus to uczelnia artystyczno-rzemieślnicza powstała z połączenia Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Rzemiosł Artystycznych w 1919 r., później od 1925 r. działająca w Dessau i w latach 1932–1933 w Berlinie. Przewodził nią Walter Gropius i jako nauczycieli w szkole artystycznej udało mu się zatrudnić takich artystów jak Lyonel Feininger, Johannes Itten, Gerhard Marcks, Paul Klee, Oskar Schlemmer i Wassily Kandinsky. 

Jesteśmy dumni z tego, że możemy zaproponować wam serię Berker 1930. Upodobanie do prostej formy i czystej funkcjonalności przejawia się w Serie 1930, której łączniki i gniazda ożywiają filozofię Bauhausu.