Smart dom jeszcze wydaje się luksusem, ale już za niedługo będzie naszą codziennością.

[fb_button]

W końcu zrozumieliśmy jak ważny i wartościowy jest nasz czas i w jaki sposób produkowane przez ostatnie dziesięciolecia maszyny mogą nam pomóc w odnalezieniu skrawka spokoju. Świadczą o tym przede wszystkim prezentowane trendy oraz rozwiązania podczas targów IFA w Berlinie. Wydarzenie to znane jest na całym świecie jako Międzynarodowa Wystawa Elektroniki Użytkowej i Sprzętu AGD – jedne z największych targów elektroniki na świecie. W tym roku odbywały się między 31 sierpnia a 5 września i zostały podzielone na dwa wydarzenia: targi dla światowych marek oraz targi dla OEM i ODM oraz marek obecnych na terenie jednego kraju. 

Jak mogliśmy się przekonać, elektronika wkracza do naszego życia coraz szerzej i pozwala nam zachować ‘czyste ręce’. Oznacza to, że w inteligentnych domach wedle tegorocznych trendów bardziej istotne staje się to, jak proste i funkcjonalne są rozwiązania, niż to czy można nimi zdalnie sterować. Dlatego część wystawców zaprezentowała sprzęty sterowane głosem czy gestem, posiadające proste funkcje, jednak usprawniające codzienność. Inną nowością na rynku jest gadżet polskiej produkcji umożliwiający podpięcie oraz zintegrowanie starego urządzenia z systemem inteligentnego sterowania domem. Tak więc inteligentny gramofon, gofrownica czy suszarka są już na wyciągnięcie ręki. Bardziej futurystyczne i służące raczej rozrywce niż rzeczywiście poprawiające jakość naszego życia były zaprezentowane na targach: kelner-robot oraz robo-pies. 

Wszystkie prezentowane rozwiązania posiadają wspólny mianownik – wysoką cenę. Jak na razie domy niczym z serialu Extant są dostępne jedynie dla mocno zamożnych osób. Są jednak proste rozwiązania, których cena nie odstrasza a możliwości pozwalają na wygodne funkcjonowanie. Na przykład prosty, lecz praktyczny coviva smartbox, dzięki któremu twoje sprzęty w domu są podłączone do jednego systemu, który kontrolujesz za pomocą telefonu. Coviva to pierwszy krok w kierunku tworzenia wokół siebie inteligentnej przestrzeni. Każdy nowy sprzęt, który ma wbudowany własny system inteligentnego działania może zostać z nim połączony i działać wedle naszego polecenia skąd chcemy i kiedy chcemy. 

Ciekawe co zobaczymy podczas przyszłorocznych targów, dzisiaj jednak wiemy, że inteligentne domu to trend, który nie mija. Z czasem każdy z nas zapragnie mieć czas dla siebie, podczas gdy sprzęt za nas posprząta i ugotuje.