Pokój dla dziecka można aranżować ze względu na styl wnętrza domu, upodobania rodziców czy możliwości finansowe. Równie ważny jest jednak przedział wiekowy dziecka, dla którego meblujemy pokój. Inaczej podejdziemy do tematu dla niemowlaka, inaczej dla przedszkolaka a jeszcze inaczej w przypadku nastolatka. 

Dziecku w wieku kilku lat potrzebne są pewne meble, których nie potrzebuje niemowlę, a które dla nastolatka będą za małe. Jak zaaranżować pokój dla małego człowieka? Podobnie jak dla dużego, z tą jednak różnicą, że meble powinny być dopasowane do wielkości naszej pociechy oraz dostarczać odpowiednich bodźców i zachęcać do nauki i rozwoju zarówno intelektualnego jak i ruchowego. Zacznijmy od tego jakie meble powinniśmy uwzględnić w pokoju przedszkolaka. Przede wszystkim łóżko – nie dość, że powinno być wygodne i bezpieczne, wybierając odpowiednie możemy sprawić, że będzie też ciekawe. Przedszkolaki lubią ruch, stąd tego łóżko może stać się idealnym miejscem na rozwój ruchowy poprzez wspinaczki, podskoki czy jako tor przeszkód. W wyższych pokojach można zamieścić łóżko piętrowe, dzięki czemu maluchy będą mogły odpoczywać niczym w królewskiej wieży czy domku na drzewie. Innym meblem, które powinno znaleźć się w pokoju malucha jest stolik i krzesła – oczywiście w rozmiarach odpowiadających dzieciom oraz z bezpiecznego materiały bez ostrych krańców. Jest to odpowiednie miejsce do nauki rysowania, układania i innych sztuk wymagających koncentracji oraz zdolności manualnych. Dodatkowym meblem w pokoju dziecka powinny być szafki zarówno otwarte jak i zamknięte przeznaczone na przechowywanie zabawek, ubrań oraz dziecięcych skarbów.

pokoj-przedszkolaka (2)

Źródło zdjęć: www.pinterest.com

Ważnym elementem dopełniającym dziecięcą przestrzeń są dodatki – obrazki, proporczyki, girlandy, poduszki itp. To one sprawiają, że pokój staje się magicznym miejscem, w którym dzieci lubią i chcą spędzać czas. Kolorystyka pokoju przedszkolaka również nie powinna być przypadkowa. Duże znaczenie mają dla dziecka kolory, ponieważ jedne pobudzają inne uspokajają i relaksują. To czy pokój będzie pastelowo-mydlany czy w bardziej zdecydowanych kolorach zależy zarówno od nas jak i naszych pociech. Warto też uwzględnić, aby pokój dziecka pasował do całokształtu aranżacji domu. Dodatkowo wybór elementów wspierających kreatywność takich jak farba do rysowania kredą lub z metalem pozwolą dziecku stworzyć swój własny, niepowtarzalny świat w swoim własnym, niepowtarzalnym pokoju. W naszej aranżacji proponujemy bezpieczne i proste w obsłudze łączniki z serii Berker B.kwadrat.