Aranżacja kuchni wymaga od nas zdecydowanie większej wyobraźni niż inne pomieszczenia. W szczególności jeśli mamy do czynienia z mało ustawną powierzchnią. Taki rodzaj kuchni znajdziemy na przykład w blokach z wielkiej płyty. Są to zazwyczaj długie a wąskie pomieszczenia w których musimy umieścić wszystkie niezbędne meble i artykuły gospodarstwa domowego. 

Jak zaaranżować tak trudną i nieustawną powierzchnię? Wystarczy znać kilka podstawowych reguł. W pierwszej kolejności musimy wiedzieć co chcemy w kuchni umieścić ze sprzętu AGD. Raczej oczywistym jest, że przydałaby się kuchenka – najczęściej palniki gazowe, choć praktyczne są również kuchenki ceramiczne czy indukcyjne. Wymagają one jednak podpięcia do prądu, stąd już na etapie projektowania należy uwzględnić wówczas dostęp do gniazdka w miejscu przeznaczonym na kuchenkę. Drugim ważnym sprzętem AGD w kuchni jest lodówka. Jeśli nasza kuchnia jest wyjątkowo mała, można zastanowić się nad umieszczeniem jej w innym miejscu np. przedpokoju. Jednak jeśli mamy trochę miejsca warto aby znalazła się ona w kuchni. Do wyboru mamy niskie lodówki, które bez problemu zmieszczą się pod blatem kuchennym oraz wyższe – jedno i dwuskrzydłowe. Trzecim sprzętem jest piekarnik – może być umieszczony pod kuchenką lub na ścianie z szafkami. W większości kuchni znaleźć się musi jeszcze zmywarka i mikrofalówka. W czteroosobowej rodzinie wystarczy ta o szerokości 45 cm. Liczyć się trzeba jednak z tym, że będzie uruchamiana codziennie. Należy też uwzględnić tutaj dostęp do wody. Podobnie jak w przypadku pralki. Jeśli nie mamy miejsca w łazience na ten sprzęt, może się okazać że najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie jej właśnie w kuchni.

kuchenne-sztuczki (2)

Źródło zdjęć: www.pinterest.com

Znając już sprzęty AGD jakie chcemy umieścić w kuchni należy rozmieścić je na projekcie – sprawdzając szerokości oraz potrzebę dostępu do prądu czy wody okaże się, że mamy mniej więcej ustalone gdzie co będzie stało. Całość dopełnimy zlewem – ponieważ jest to głęboki sprzęt, pod nim nie może znajdować się żaden ze sprzętów. Jest to najczęściej miejsce na kosz na śmieci oraz półka na środki czystości. Warto tutaj poszukać odpowiednich rozwiązań z wysuwanymi elementami tak aby mieć łatwy dostęp do wszystkiego. Zaprojektowane sprzęty w kuchni łączymy ze sobą umieszczając między nimi szafki. Tutaj mamy dowolność. Mogą to być szuflady o różnej głębokości, szafki kargo czy zwykłe półki. Możemy również zdecydować się na front szafki a wewnątrz zamontować stalowe szuflady na garnki czy talerze. Starajmy się jednak wybierać je pod kątem tego, co będzie się w nich znajdować aby nie okazało się że szuflada w której chcieliśmy umieścić oleje, oliwy czy mąki jest o centymetr za krótka i nie mieszczą się nam te elementy. 

W małych kuchniach istotne są również kolory. Aby nie czuć się przygniecionym warto wybrać jasne kolory oraz fronty szafek czy blat kuchenny bez nadmiernych zdobień. Prostota na małej powierzchni zdecydowanie lepiej się sprawdzi też pod kątem funkcjonalnym. Gniazdka i łączniki o prostym kształcie to np. seria polo.optima. Są to nowoczesne łączniki o innowacyjnym designie.