Amerykańskie filmy przedstawiające małe dziewczynki zwykły prezentować je jako marzycielki o księciu na białym koniu który zabierze je kiedyś do swojego pałacu. Rzeczywistość nie jest jednak tak piękna i choć niejedna z kobiet zakochana w takiej właśnie wersji zdarzeń nigdy nie zobaczy pałacu, z czasem może sobie go sama urządzić. Wystarczy dobry pomysł, szczypta inspiracji oraz wytrwałość aby z dużego pokoju zrobić salon jak z bajki.

Bajkowe wnętrza to niekoniecznie te prezentujące na ścianach, podłodze czy pościeli bajkowe postacie. To również wnętrza subtelne, zmysłowe i eleganckie. Opowieści o wróżkach i księżniczkach żyjących w pałacach zwykły mieć podobny gust dekoracyjny. Dlatego aranżując bajkowy salon możemy zastosować znane i proste wskazówki. Przede wszystkim kolorystyka. Każda bajkowa księżniczka mieszka we wnętrzu o stonowanych, pastelowych barwach. Najczęściej spotykanymi są biały oraz jego odcienie oraz różowy. Rzadziej odnajdziemy błękity i zielenie choć i one potrafią zdziałać magię we wnętrzu. Do białych lub pastelowych ścian i podług dobierane są meble o zmysłowych kształtach z naturalnego, bielonego drewna. W bajkowym salonie nie może zabraknąć gablotki na szkło dekoracyjne, komody czy stoliczka kawowego. Głównym punktem salonu jest oczywiście sofa. Najodpowiedniejsza będzie ta wzorem z angielskiego stylu aranżacji wnętrz. Powinna być w kolorach pasujących do wnętrza, może być jednak urozmaicona np. materiałem w ciemniejsze kwiaty. Dobrym pomysłem jest udekorowanie jej miękkimi, wzorzystymi poduszkami. Jej wygląd nie powinien być jednak przytłaczający a mebel powinien sprawiać wrażenie delikatnego i lekkiego. Bajkowy salon to nie tylko sofa, komoda i ściany. Bardzo ważne są tutaj detale. Istotną rolę gra oświetlenie – delikatne, ciepłe i stonowane tworzy bajkową atmosferę podkreślając delikatność wnętrza. Abażury i kryształy to idealne dopełnienie oświetlenia w pomieszczeniu. Żyrandol w głównym punkcie pomieszczenia powinien być dopełniony lampkami z abażurem w kolorach zastosowanych na sofie i stojącymi na komodzie czy stoliku kawowym. Ciepły i delikatny klimat bajkowego salonu dopełni niedbale ułożony na sofie ciepły puchowy koc. Oczywiście takie wnętrze ogrzane i oświetlone naturalnym blaskiem ognia z kominka to zapierający dech w piersiach i relaksujący widok dla mieszkańców jak i gości bajkowego domu. 

bajkowy-salon

Źródło zdjęć: www.distroarchitecture.com

Aby nie przyćmić tej bajkowej aranżacji powinniśmy wybrać równie delikatne i subtelne włączniki i gniazdka do prądu. Stąd też idealnie dopasują się do bajkowego wnętrza elementy z serii Berker Glasserie. Dzięki szklanej płytce wierzchniej i białemu elementowi centralnemu dopasują się do wnętrza i nie będą rzucać w oczy.