Już ponad 100 lat temu miłośnicy prostych form, spokojnej kolorystyki i otwartych, pełnych światła pomieszczeń stworzyli nowy styl aranżacji wnętrz. Mowa tu oczywiście o szkole Bauhaus – uczelni artystyczno-rzemieślniczej powstałej w Niemieckim Weimarze z połączenia Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Rzemiosł Artystycznych.

Uczelnia Bauhaus powstała w 1919 roku, oficjalnie zamknięto ja w Berlinie w 1934 r. Nazwa Bauhaus nawiązuje do średniowiecznej Bauhütte, czyli strzechy budowlanej, łączącej w sobie praktycznie wszystkie dziedziny rzemiosła budowlanego. Oznacza to zatem, że w szkole Bauhaus kształcono wszystkich artystów za pomocą jednakowego kursu wprowadzającego o formach, materiałach czy kolorach. Ponadto Bauhaus to określenie używane potocznie, jako nazwa stworzonego w uczelni kierunku architektonicznego.

Styl architektoniczny Bauhaus pojawił się pod wpływem rewolucji przemysłowej gdzie rzemiosło postanowiono zastąpić funkcjonalizmem przemysłowym. Ich założeniem było stworzenie nowoczesnej architektury, funkcjonalnej, integralnie związanej z innymi dziedzinami sztuki, dążenie do jedności estetycznych i technicznych dzieła. Ten kierunek wpłynął zatem na kształtowanie się architektury modernistycznej – prostej, przejrzystej i jednolitej. Główne założenia architektury Bauhaus podkreślają duże znaczenie prostych geometrycznych form takich jak kwadrat, koło czy stożek. Wyróżnikiem stylu Bauhaus jest także brak zbędnych dodatków i zdobień. W tym stylu konieczne jest też korzystanie z dorobku innych dziedzin, które z pozoru nie wiążą się z architekturą – psychologia czy socjologia są brane pod uwagę i przyświeca im myśl, iż właściwie wykreowana i dostosowana do danej osoby przestrzeń może pozytywnie wpłynąć na jego funkcjonowanie i życie. Założenia Bauhaus uwzględniają też konieczność współgrania architektury z otoczeniem i jego specyfiką.

 page-bauhaus-1

Najpopularniejszym miejscem, w którym wykorzystuje się styl Bauhaus są przestrzenie użyteczności publicznej oraz biura i biurowce. Są to miejsca, które powinny spełniać podstawową funkcję i być użyteczne. Podczas aranżacji wnętrz zatem rezygnujemy ze skomplikowanych form, ulepszeń czy dodatków. Najważniejsze są elementy wyposażenia wnętrza – funkcjonalne, powtarzalne i proste bryły czy formy utrzymane w jasnej kolorystyce. Ewentualnie z dodatkiem podstawowych kolorów uznawanych w Bauhaus – żółtym, czerwonym czy niebieskim. Na podłodze w stylu Bauhaus powinny się znaleźć naturalne drewno czy kamień. Warto w pomieszczeniach stosować przeszklenia – czy to duże okna, czy elementy oddzielające np. kuchnie od jadalni czy biura między sobą.

 

Zdawać by się mogło, że Bauhaus to najbardziej monotonny i bezosobowy styl aranżacji wnętrz. Jednak przez swoją prostotę i funkcjonalność, jest obecnie jednym z najpopularniejszych trendów architektonicznych. Nadal aktualne są hasła szkoły Bauhaus tj. “mniej znaczy więcej” oraz “forma wynika z funkcji”.  Zgodnie z stylem Bauhaus powstały łączniki z serii Berker 1930. Zarówno szkoła jak i łączniki swoją historię rozpoczęły w 1919 roku, oba umiłowały sobie prostotę i funkcjonalność. Jeśli zatem decydujemy się na prostą i funkcjonalną aranżację Bauhaus powinniśmy wybrać łączniki  i gniazdka w tym samym stylu.