Kiedyś mogłoby się wydawać, że w stylu minimalistycznym w żadnym wypadku nie powinno stawiać się klasycznych mebli i przedmiotów o dekoracyjnych formach. Trend ten zmienił się i obecnie króluje w formie stylu fusion, czyli stylu w którym fuzja kontrastów przoduje na tle pierwotnej formy dekoracji.

Styl fusion pojawił się na przełomie XX i XXI wieku, czyli stosunkowo niedawno. Jest to wyraz sprzeciwu wobec dominującemu zimnemu, industrialnemu stylowi minimalistycznemu.  Aby złamać ten surowy, prosty styl dekoratorzy zaczęli  zestawiać ze sobą meble minimalistyczne z ozdobnymi, stylizowanymi meblami innych epok. Ten kontrast dał początek stylowi, który bardzo szybko stał się popularny i często wykorzystywany w aranżacjach wnętrz.

W stylu fusion jest kilka elementów, które się szczególnie wyróżniają. Są tą między innymi: mocny kontrast, oszczędna aranżacja, przewaga prostoty, wyszukane wzory i neutralne kolory. Kontrast, czyli zestawienie w jednym pomieszczeniu, można by rzecz, nie pasujących na pierwszy rzut oka przedmiotów i mebli to sedno stylu fusion. Dzięki temu wprowadzają elementy zaskoczenia przez co budują charakter naszego wnętrza. Kontrast dotyczy nie tylko przedmiotów i mebli ale również kolorystyki, zrobień i wykorzystanych materiałów. Obok nowoczesnych tworzyw sztucznych oraz stali czy betonu możemy spotkać szlachetne tkaniny czy nietypowe dla stylu minimalistycznego gatunki drewna. Styl fusion opiera się na zasadach projektowania wnętrz w stylu minimalistycznym stąd też oszczędność jest tu jedną z głównych cech. Wnętrza nie mogą być przeładowane sprzętami i ozdobami, powinny być pełne światła i powietrza. Tak samo dotyczy to prostoty, zachowanej w stylu fusion. Meble, sprzęty i przedmioty o wyraźnie zaznaczonych formach i ciekawie ozdobionych powinno być zdecydowanie mniej niż tych czysto funkcjonalnych. W jednym pomieszczeniu wystarczy jeden-dwa przedmioty np. fotele albo stolik kawowy, który wyróżni się na tle minimalistycznego wnętrza. Wspomniane wyszukane wzory powinny nawiązywać do dawnych epok, przede wszystkim rokoko lub baroku a także stylów op-artu czy pop-artu. Jednak wzory te również nie powinny przytłoczyć naszego prostego wnętrza. Cecha stylu fusion jakim jest sięganie po neutralne kolory dotyczy przede wszystkim dużych powierzchni ścian czy mebli. Mocne barwy mogą pojawić się jedynie jako detale w pomieszczeniu takie jak poduszki czy talerze. Przesada w stylu fusion jest nie wskazana, przecież ma on docelowo wskazywać na styl minimalistyczny, jednak nieco ocieplony poprzez odpowiednie dodatki.

page-fusion1

Do takiego wnętrza szczególnie dobrze pasują łączniki Berker by Hager z serii Berker Glasserie. Są one odwzorowaniem stylu, połączeniem prostej, minimalistycznej firmy z tradycyjnym kształtem łączników. Wpływ na ich charakter ma legendarna szkoła Bauhaus. System łączników wykonany z przezroczystego szkła zaprojektowano wspólnie z wydziałem badań nad architekturą na artystycznej uczelni Bauhaus w Dessau. Seria ta znakomicie prezentuje się w wiernie odrestaurowanych domach mistrzów stylu Bauhaus. Podobnie zresztą, jak w każdym innym ponadczasowym wnętrzu, w tym również we wnętrzu stylu fusion.