Każde mieszkanie w grudniu nabiera wyjątkowego charakteru. Udekorowana choinka, pięknie ozdobiony stół, wzorzyste czerwone, zielone, złote i srebrne dodatki. A to wszystko dzięki świętom. Jak projektować wnętrze, aby i w tym wyjątkowym czasie budziło zachwyt i sprawiało wrażenie harmonijnie dopasowanych elementów?

To czy nasze wnętrze jest zaprojektowane zgodnie z najnowszymi trendami, czy może w stylach z ubiegłego stulecia – to bez różnicy. Święta Bożego Narodzenia w Polsce obchodzone są, można powiedzieć, od przyjęcia przez Polskę religii katolickiej, czyli od 1048 lat (Chrzest Polski – 966 r. n.e.). I od wtedy kształtują się różne obrządku dotyczące dekoracji wnętrz w tym szczególnym okresie. Zwyczaje pochodzące z czasów pogańskich przeplatają się ze zwyczajami wprowadzonymi przez Kościół. Na ich kształt mają także wpływ inne obrządki kościelne oraz tradycje ludowe. I właśnie te ludowe obyczaje mają szczególne znaczenie w kwestii dekoracji świątecznych naszych mieszkań i domów. 

Głównym elementem dekoracyjnym domu w święta jest Bożonarodzeniowa choinka. Zwyczaj ubierania choinki pojawił się w Polsce dopiero w XVIII wieku i przywędrował do nas z Niemiec. Od tego czasu najpopularniejszą jest zielona choinka udekorowana kolorowymi bombkami, łańcuchami i lampkami. Do niedawna w domach stawiano choinki prosto z lasu – najczęściej naturalne, pachnące świerki. Rozwój technologii produkcyjnych sprawił jednak, że w latach powojennych zaczęto domy dekorować w sztuczne choinki, które było prostsze w utrzymaniu, tańsze i czystsze (nie opadają igły itp.). Dzięki nowej technologii można było również zmienić tendencje kolorystyczne i odejść od tradycyjnej zielonej choinki. Zaczęto wprowadzać sztuczne kolory tj. białe czy srebrne drzewka. Trendem też stało się świąteczne dekorowanie w wybranej kolorystyce, nie tak jak to było na początku – kolorowo. Nowoczesne wnętrza często dekorowane są choinką i dodatkami w jednym lub dwóch kolorach np. niebiesko i srebrno, czerwono i złoto.

swiateczne-wzory

Źródło zdjęć: dentrodesign.pl

 

Poza choinką w mieszkaniach coraz częściej można zauważyć dekoracje stołów, szafek, sof czy lamp. Wiesza lub kładzie się na nich bombki, obrusy czy poduszki w świątecznych wzorach i odpowiedniej, pasującej do choinki kolorystyce. Najnowsze trendy pokazują, iż świąteczne ozdoby można zrobić niemalże z każdego materiału. Coraz popularniejsze są nietypowe rozwiązania, tylko kształtem przypominające świąteczne akcenty. Tak więc np. w industrialnych wnętrzach można odnaleźć choinki z palet przemysłowych ozdobione dużymi lampkami i naturalnymi ozdobami choinkowymi z szyszek i wysuszonych jabłek. W mieszkaniach w stylu skandynawskim czy angielskim naturalne choinki są ozdabiane ręcznie robionymi łańcuchami i bombkami. 

Aby świąteczne wzory aniołków, gwiazdek, mikołajów czy płatków śniegu oraz ich kolory – czerwony, zielony, srebrny czy złoty pasowały do naszego wnętrza warto już na etapie projektowania wykorzystać neutralne, eleganckie i praktyczne elementy dekoracji wnętrz. Przykładem takiego rozwiązania mogą być łączniki Berker by Hager z serii Berker B.Kwadrat. Można wybrać pośród podstawowej kolorystyki: biały, kremowy, antracyt i alu. Stworzone z trwałego tworzywa, dzięki swojej prostej formie, funkcjonalności i ponadczasowości są standardowym wyborem dla budynków biurowych oraz mieszkalnych.